Yatsı namazı nasıl kılınıyor?

Namaz saatimizde bu akşam sizlere Vitir namazı, yatsı namazı nasıl kılınır? yatsı namazı kaç rekattır? yatsı namazını kılarken hangi duaları edeceğiz? sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Yatsı namazı (13) on üç rekattır.  İlk önce dört rekat sünnet kılarız, sonra dört rekat farz kılarız. Farzdan sonra iki rekat sünnet kılıp, iki rekat sünnetten sonra da üç rekat Vitir namazı (Salat-ı Vitir) kılınır.

Yatsı namazının dört rekat sünneti için “Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının dört rekat ilk sünnetini kılmaya” deyip niyet ederiz.  Niyet ettikten sonra, aynı ikindi namazının dört rekat sünnetini nasıl kılmış isek öyle kılarız. İkindi namazının sünneti ile yatsı namazının ilk sünneti, Sünnet-i gayrı müekkede’dir.  O  yüzden kılınış şekilleri aynıdır.

Yatsı namazının farzını kılmak için önce niyet ederiz. “Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının farzını kılmaya” deyip, niyetimizi alırız.  Sonrasında tıpkı öğle namazı ve ikindi namazının farzlarını kıldığımız gibi  kılarız. Daha önce belirttiğim gibi dört rekatlı farz namazlarının kılınışı aynıdır. Aralarında bir fark yoktur. Tek ayrıcalık “Niyet” dir.

Yatsı namazının iki rekatlık son sünneti için “Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının iki rekatlık son sünnetini kılmaya” diyerekten niyet ederiz.   Yine sabah namazı ve akşam namazının iki rekatlık sünneti gibi kılarız.  İki rekatlık sünnetlerin kılınışı aynıdır, aralarında bir değişiklik yoktur.

Yatsı namazından sonra kılınan Vitir namazı için “Niyet ettim Allah rızası için  üç rekat vitir namazını kılmaya”  deyip niyet ederiz. Önce “Sübhaneke” yi okuyup, eüzü besmele çekip “Fatiha”yı okur ve amin deriz. Sonra “Asr Suresi”ni okuruz. İkinci rekat, besmele çekip “Fatiha”yı vede “Kevser Suresi”ni okuruz. Tekbir alıp  rukü ve secdeleri yaparız. İkinci secdeden sonra oturruz, “Ettehiyatü”yü okuyup, tekbir ile kıyama kalkarız. Üçüncü rekat için, besmele çeker “Fatiha”yı okuyup “İhlas Suresi“ni okuruz. Bittikten sonra “Allahü Ekber” deyip, tekbir alır, ellerimizi kulaklarımıza doğru kaldırıp baş patmak uçları kulak yumuşağına değer ve tekrar ellerimizi göbeğimizin altından bağlarız. Sonra “Kunut” dualarını okuruz. Bittikten sonra, tekbir ile ruküya gider ve secdeleri yapıp otururuz. “Ettehiyatü”, “Allahümme” ve “Rabbena” dualarını okur, selam veririz. Böylece Vitir namazınıda tamamlamış olur, bundan sonra da dualar edip Allahtan isteyeceklerimizi isteriz, duamızı, niyazımızı yapar ve yatsı namazını bitirmiş oluruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.