Akşam namazı nasıl kılınır? tarifi

           

Akşam namazı nasıl kılınır, akşam namazının tarifi, akşam namazı kaç rekattır? akşam namazında edilecek dualar hangileridir? aşağıda bu soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Akşam namazı beş rekattır. İlk önce üç rekat farz kılınır, sonrada iki rekat sünnet kılınır.

Akşam namazı için önce “Kamet” getirir, sonrasında “Niyet ettim Allah rızası için bu günkü akşam namazının üç rekat farzını kılmaya” diye niyet ederiz. “Allahü Ekber” deyip başlama tekbirimizi alırız. Ellerimizi bağlayıp, “Sübhaneke” yi okur, “Eüzü Besmele” çekip “Fatiha”yı şerifeyi okuyup, amin deriz. Sonrasında “Tebbet Suresi”ni okuruz. Bittikten sonra tekbir alıp ruküya eğiliriz. Üç kez “Sübhane Rabbiyelazıym” deyip, “Seminallahü limen hamideh” diyerek doğruluruz. Rabbena lekel hamd” deriz. sonra tekbir alıp secdeye gideriz.  Üç kez “Sübhane Rabbiyelala” der, tekbir ile secdeden doğruluruz. Tekrardan tekbir alıp, ikinci secdeye varırız. Ve tekbir alarak, ikinci rekat için ayağa kalkarız.

Akşam namazı ikinci rekat için, besmele çekip, Fatiha” ve “İhlas Suresi“ni okuruz.  Sonrasında tekbir alır, ruküya gider “Seminallahü limen hamideh” der, tekbir ile secdeye gideriz. secde tesbihini söyleyip, tekbir alıp secdeden doğruluruz. Ve takrar tekbir alıp ikinci secdeye varırız. Tesbihimizi söyleyip yeniden tekbir ile secdeden doğrulup otururuz. “Ettehiyatü”yü okur bittikten sonra, “Allahü Ekber” deyip üçüncü rekat için ayağa kalkarız.

Akşam namazı üçüncü rekat için, besmele çekeriz, “Fatiha”yı okur, amin deyip, tekbir getirip ruküya eğiliriz. Rukü tesbihini söyleyip, tekbir alır secdeye gideriz. Tesbihleri söyler vede “Seminallahü liman hamideh, Rabbena lekel hamd” deriz, Sonra tekbir alıp secdeye gideriz, tesbihleri söyleyip, tekbir ile secdeden doğruluruz.  Ve tekrar tekbir alıp ikinci secdeye kapanırız. Tesbih eder ve tekbir alıp doğrulur oturruz. “Ettehiyatü”yü, “Allahümme salli ve barik” ve “Rabbena” dualarını okuruz. Sonrasında selam verir, akşam namazının farzını bitirmiş oluruz.

Akşam namazının sünnetini aynı sabah namazının sünnetini kıldığımız gibi kılarız. Nedeni ise, akşam namazının sünneti de iki rekattır, sabah namazının sünneti de iki rekattır. Kılınış şeklide aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.