Sabah namazı nasıl kılınır?

Bu günkü İslami sohbet konumuz  sabah namazı nasıl kılınır? namaz kılarken edilecek dualar hangileridir?  Namaz nasıl kılınır? Her Müslümanın bilmesi gereken Namaz kılmayı İslama ışık tutan değerli ilim insanlarının çalışmalarından derleyerek sizlere sunacağım. Kaynak olarak yine Namaz hocası kitabı olacak.

Sabah namazı nasıl kılınır?

İlk önce abdest alırız, sonrasında seccademizi kıbleye karşı besmele çekerek sereriz. Seccadenin üzerinde kıbleye doğru yönelerek,  ayakta durarak içimizden niyyet ederiz, yine dilimizle de sadece kendimizin duyabileceği bir sesle “Niyyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini  kılmaya” diyerek, baş parmaklarımızın uçlarını  kulaklarımızın  yumuşak yerine değecek şekilde “Allahü Ekber” deriz. (Kadınlar parmak üçlarını çenelerine değecek mesafeye kadar kaldırır).  Sağ elimizin avucunu sol elimizin üstüne koyarak bağlarız. Sağ elimizin küçük ve başparmağıyla da sol elimizin bileğini tutarak, ellerimizi göbeğimizin altına koyarız.  (Kadın müminler ellerini göğüslerinin üstünde bağlarlar.) Ayak parmaklarımız 4 parmak olacak kadar açık bir şekilde Sübhaneke’yi okuruz. Sonra “Eüzü besmele” çeker “Elhamı” yani “Fatiha” suresini okuyup “Amin” deyip “Kevser suresi”ni okuduktan sonra “Allahü Ekber” deyip rükü’a varırız. Rukü’da avuçlarımızla diz kapaklarımızı tutup, sırtımız ile belimizi dümdüz ederek üç kere “Sübhane Rabbiyel’azıyım” dedikten sonra “Semi Allahü limen hamiden” diyerek doğruluruz. Bu esnada “Rabbena lekel’hamd” deriz. Daha sonra “Allahü Ekber” diyerek seccadeye varırız. Başımız, alnımız ve burnumuzu yerdeki seccadenin üzerine koyarak üç kez “Sübhane Rabbiyel”ala” deriz.  Sonrasında 1Allahü Ekber” deyip seccadeden başımızı kaldırıp otururuz. “Sübhanallah” diyecek kadar oturup, tekrar “Allahü Ekber” diyerek secdeye kapanırız. Üç kez “Sübhane Rabbiyel”ala” deriz. Sonrasında “Allahü Ekber” diyerek Kıyama (ayağa) kalkıp ellerimizi bağlarız. Besmele çekip, Fatiha suresini okuyup Amin deriz ve “İhlas Suresini” okuruz. Sure bitince “Allahü Ekber” diyerek rukü’a gideriz. Üç kere “Sübhane Rabbiyel”azıyım” dedikten sonra “Semi1Allhü limen hamiden”deyip doğruluruz. Bu vaziyet halinde “Rabbena lekel”hamd” deriz ve “Allahü Ekber” diyerek secdeye gideriz. Secde de üç kez “Sübhane Rabbiyel”ala” der, sonra “Allahü Ekber”deyip doğrulur, otururuz. Ve yine “Sübhanallah” diyecek kadar durup tekrar,  “Allahü Ekber” diyerek seccadeye kapanırız. Secde de üç kez “Sübhane Rabbiyel”ala” dedikten sonra “Allahü Ekber” deriz. Doğrulup oturruz. Sağ ayağımızın parmakları kıbleye doğru, sağ ayağımız dikili olarak oturruz. Böyle otururken “Ettehiyatü” yü  “Allahümme salli-Allahümme barik ve Rabbena dualarını okuruz. Duaları bitirdikten sonra sağ yana yüzümüzü çevirip “Esselamü aleyküm ve rahmetullah” sonra başımızı sol yana dönderip “Esselamü aleyküm ve rahmetullah”deyip selam veririz.  Sonrasında “Allahümme entesselamü ve minkes”selam, Tebarekte ya Zel”Celali vel ikram” diyerek sabah namazının sünneti  bitmiş olur.

Sabah namazının farzını kılmak için, sünneti kılıp bitirince ayağa kalkılır ve önce “Kamet getirir sonra “Niyyet ettim sabah namazının farzını kılmaya”  deriz. Sünneti kılarken öğrenilen ve uygulanan esaslara dikkat ederek, niyyet bitince “Allahü Ekber” deyip namaza başlarız.  Ellerimizi göbeğimizin altına bağlar “Sübhaneke”yi okuruz. Eüzü besmele çeker fatiha suresini okuruz. Amin deyip Felak suresini okuruz. Allahü Ekber deyip rukü’a gideriz. Ellerimizi dizlerimize kor, üç kez “Sübhane Rabbiyel”azıyim” deriz. Sonrasında “Semi Allahü hamideh”deyip rukü’dan doğruluruz. Bu esnada “Rabbena lekel”hamd” deriz. Sonra tekrar “Allahü Ekber” diyerek secdeye kapanırız. Secde de üç kez “Sübhane rabbiyel”ala” der ve “Allahü Ekber” diyerek doğrulur otururuz. Sübhanallah  diyecek kadar oturup, “Allahü Ekber” der secdeye varırız. Üç kez “Sübhane Rabbiyel”ala” deyip sonra “Allahü Ekber”  diyerek Ayağa (kıyama) ikinci rek’ata kalkarız.

İkinci rek’at için yalnızca besmele çekilir, sonra Fatiha okunur ve Amin deriz. “Nas suresi de okunur. Allahü Ekber deyip rukü’a gideriz. Üç kez “Sübhane Rabbiyel”azıyim” deriz. Sonrasın da “Semi Allahü limen hamiden” deyip, rukü’dan doğruluruz. Bu esnada “Rabbena lekel hamd” deriz. Ve sonra “Allahü Ekber” deyip secdeye varırız. Üç kere “Sübhane Rabbiyel”ala” dedikten sonra “Allahü Ekber” der, secde den doğrulup otururuz. Bu vaziyette “Ettehiyatü”yü okuyup, Allahümme salli-Allahümme barik ve Rabbena” dualarını okuruz. Dualar bitince sağ tarafımıza döner “Esselamü aleyküm ve rahmetullah”, sonra sol tarafa döner “Esselamü aleyküm ve rahmetullah” deyip selam veririz. Sonra da “Allahümme entesselamü ve minkes”selam, Tebarekte ya Zel1Celali vel”ikram” deriz. Sabah namazı bu şekilde tamamlanmış olur.

Not: Sayın ziyaretçi yazmış olduğum konu üzerinde gördüğünüz herhangi bir yanlışlık var ise lütfen yorum kısmından bizlere bildiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.