İkindi namazı nasıl kılınır? sünneti ve farzları

İkindi namazı sekiz rekattır. Dördü farz, dördü de sünnettir.  Şimdi sizlere ikindi namazının sünneti nasıl kılınır? dan başlayarak izah edeceğim.

İkindi namazı kılınışı

“Niyet ettim Allah rızası için ikindi namazının dört rekat sünnetini kılmaya” deyip, niyet edeceğiz. Sonrasında “Sübhaneke”yi okuyup, eüzü besmele çekip, “Fatiha”yı okur, Amin deyip, “Fil”suresini okuruz. Sonra da tekbir alıp ruküya  eğiliriz. “Seminallahü limen hamideh” diyerekten doğrulur, tekrar tekbir alıp secdeye gideriz. Takbir ile secdeden doğrulup, tekrar tekbir ile ikinci secdeye varırız. Üç kez “Sübhane Rabbiyelala”  deyip, tekbir alır, ikinci rekat için ayağa kalkarız.

İkinci rekat için besmelemizi çekip “Fatiha”yı okur ve amin deyip, “Kureyş” suresini okuruz. Bittikten sonra Tekbir getirip, ruküya eğiliriz. “Seminallahü limen hamideh” diyerekten ruküdan doğrulur, tekrar tekbir alarak secdeye gideriz. Sonra tekbir alıp secdeden doğrulur, yine tekbir alarak ikinci secdeye varırız. Tekbir ile doğrulup oturduktan sonra, “Ettehiyatü”, “Allahümme salli” ve “Allahümme barik” dualarını okur, bitince üçüncü rekat için hemen ayağa kalkarız.

Üçüncü rekat için, “Sübhaneke” yi okur, eüzü besmele çekip, Fatihayı Şerife” yi okuruz. Amin der “Maun” suresini de okuduktan sonra tekbir alıp ruküye varırız. “Seminallahü limen hamideh” diyerekten ruküdan doğruluruz. “Rabbena lekel hamd” der, tekbir alıp secdeye kapanırız. Tekrar tekbir getirip ikinci secdeye varırız. Üç kez “Sübhane Rabbiyelala” der, tekbir alıp dördüncü rekat için kalkarız.

Dördüncü rekat için besmelemizi çekip “Fatiha”yı okur, amin der sonra da “Kevser” suresini okuruz. Sonra tekbir alıp ruküya eğiliriz. “Seminallahü limen hamideh” deyip, ruküdan doğrulup tekrar, tekbir alıp secdeye varırız. Tekbir alıp secdeden doğrulur ve tekrar tekbir alıp ikinci secdeye kapanırız. Üç kez “Sübhane Rabbiyelala” deyip tekbir alıp doğrulur otururuz.  “Ettehiyatü”yü, Allahümme”leri ve “Rabbena” dualarını okuyup selamımızı veririz. İkindi namazının sünnetini tamamlamış oluruz.

İkindi namazının farzı için “Niyet ettim Allah rızası için bu günkü ikindi namazının farzını kılmaya” deriz.

İkindi namazının farzını aynı öğle namazının farzı gibi kılarız. Çünkü dört rekatlık farzların hepsinin kılınışı aynıdır, aradaki fark sadece “Niyet” dir.

Birde şu var, Eğer camide ikindi namazını kılıyor isek, “….uydum imama” kelimelerini de ekleriz. Bunun nedeni de, eğer cemaatle kılınan namazda imama uymayı söylemez isek namaz olmaz.

Eğer ikindi namazını camide kılıyor isek “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü ikindi namazının farzını kılmaya, uydum imama” diye niyet etmemiz gerekir.

Bütün farz namazlarında Teravih, Cuma ve Vitir namazlarında cemaatle kılındığında imama uymak için niyet edilmesi gerekir. Unutulur ise namaz olmaz ve yeniden kılınması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Namaz kılınışı resimli anlatım konusuna da bir göz atın,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.