İhlas suresi

İhlas suresi, İhlas suresinin okunuşu, ihlas suresinin Türkçe açıklaması, İhlas suresinin izahı.

Bismillahir Rahmanir Rahiym

Kulhüvallahü ehad (1) Allahüs-samed (2) Lem yelid ve lem yelid (3) ve lem yeküllehü küfüven ehad (4).

İhlas Suresi Türkçe meali

“(Ey Resülüm) De ki: O Allah’dır. Birdir. (Eşi ortağı yoktur.) Allah Samed’dir. (Bütün varlıkların doğrudan doğruya muhtaç olduğu ve baş vurduğu, sıkıntılı anlarında aman diye yalvarıp çağırdığı yegane varlıktır). O Allah, doğurmamıştır, doğurulmamıştır… O’nun hiç bir dengi, (benzeri) yoktur., (olamaz da…)”

İhlas suresinin izahı

Bu surenin adı “İhlas suresi” Surelerin ismini Allah koymuştur. Kur’an-ı Kerim’deki surelerin ismilerini Allahü Teala koymuştur. Bu sure Allah’ın birliğini, İslamın Tevhid inancını öğretmektedir. Bu sure İslamın temelini anlatarak aynı zamanda İslam inancına aykırı düşen bozuk itikat ve inançlardan da uzak durmamızı sağlamaktadır. Çünkü,, itikat bahsinde insanların yanılmalarına ve sapıtmalarına sebep olacak bütün batıl inançları belirtmektedir.

Dört ayetli olan İhlas suresi, bu kısa süre, bizlere öğretiyor ki, Allah birdir, Allah’ın  hiç bir şeye ihtiyacı yoktur. Diğer varlıkların hepsi O’na muhtaçtır. Gerçek Müslümanlık budur. Bunun aksine olan, bu inanca aykırı düşen her inanç, yanlış ve her fikir çürüktür, batıldır.

Bir önceki yazımız Namazın sünnetleri konusudur.

“İhlas suresi” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.