Öğle namazı nasıl kılınır? kaç rek’attır?

Öğle namazı nasıl kılınır? kaç rek’attır?

Öğle namazı ya da öğlen mamazı (10)  on rek’attır. İlk önce 4 rek’at sünnet-i Müekkede kılınır, sonrasında dört rek’at Öğlen namazının farzı kılınır ve sonrasında da öğle namazının iki rek’at olan son sünneti kılınır.  Öğlen namazını kılmak için önce niyet ederiz.

“Niyet ettim Allah rızası için bu günkü öğle namazının dört rek’at ilk sünnetini kılmaya” deriz. Başparmaklarımızı kulaklarımızın yumuşak kısmına değecek kadar kaldırır “Allahü Ekber” deyip tekbirimizi alıp, ellerimizi göbeğimizin üstünden bağlarız. “Sübhaneke” yi okuyup “Eüzü Besmele” çeker ve “Fatiha” suresini de okuyup Amin deriz. Sonra “Fil” suresini okur, bitince “Allahü Ekber” diyerek tekbir alıp, ruküya gideriz. Rukü da üç kez ” Sübhane Rabbiyel”azıym” deyip, “Semiallahü limen hamideh” diyerek rukü dan doğruluruz. Bu esnada “Rabbena lekel hamd” deriz. Sonrasında “Allahü Ekber” deyip secdeye varırız, secde de üç kez “Sübhane Rabbiyel Ala” der ve “Allahü Ekber” diyerekten secdeden doğrulup otururuz. “Sübhanallah” diyecek kadar durur, tekrardan “Allahü Ekber” deyip secdeye varırız. Üç kez “Sübhane Rabbiyelala” der ve sonra “Allahü Ekber” deyip ayağa (kıyama), ikinci rek’atı kılmak için ayağa kalkarız.

“Besmele” çekip “Bismillahir Rahmanir Rahiym” deyip “Fatiha yı okuyup “Amin” deyip, “Kurayş Suresini” okuruz. Sonrasın da “Allahü Ekber” der, tekbir alır rukü ya gideriz, rukü da üç kez “Sübhane Rabbiyel’azıym” der, “Seminallahü limen hamdeh” deyip, tekrar “Allahü Ekber” deyip secdeye varırız. Secde de üç kez “Sübhane Rabbiyel’ala der “Allahü Ekber” diyerek ikinci secdeye varırız. Üç kez “Sübhane Rabbiyel’ala” dedikten sonra “Allahü Ekber” der, secdeden doğrulur, dizlerimizin üzerine çöker ve “Ettehiyatü” yü okuruz. Bittikten sonra üçüncü rekat için ayağa kalkarız.

“Besmele” çeker, “Fatiha” okuruz, “Amin” deyip “Maün suresini” okuruz. Bitirdikten sonra “Allahü Ekber” der rukü ya gideriz. “Seminallhü limen hamideh” deyip doğruluruz. “Rabbena lekel hamd” der “Allahü Ekber” diyerekten secdeye gideriz. Secde de üç kez “Sübhane Rabbiyel’ala” deyip, iki secdeyi yaptıktan sonra “Allahü Ekber” diyerekten secdeden 4. rekat için ayağa kalkarız.

“Besmele” çekeriz, “Fatiha”yı sonuna kadar okur, “Amin” der, “Kevser suresini” okuruz. Sonrasında “Allahü Ekber” diyerekten rukü’ya gideriz. Üç kez ” Sübhane Rabbiyelazıym” der, “Seminallahü limen hamideh” der ve doğruluruz. Sonra “Rabbena lekel hamd” dedikten sonra “Allahü Ekber” der ve secdeye gideriz. Secdede üç kez “Sübhane Rabbiyelala” deyip, “Allahü Ekber” der ve secdeden kalkıp otururuz.  “Ettehiyatü, Allahümme salli-barik ve Rabbena” dualarını okuruz. Önce sağa sonra sola selam verrip, öğle namazının 4 rekatlık ilk sünnetini tamamlamış oluruz.

Öğle namazının farzı

Öğle namazının 4 rekatlık ilk sünnetini bitirdikten sonra, ayağa kalkıp “Kamet” ederiz.  Sabah namazının farzında kamet edildiği gibi ki, her farz namazdan önce “kamet” edilir. Kamet bitince de “Niyet ettim Allah rızası için bu günkü öğle namazının dört rekat farzını kılmaya” deyip, niyet ederiz.  Elleri kaldırıp “Allahü Ekber” deriz. Ellerimizi göbeğimizin altına bağlar “Sübhaneke” yi okuruz. Eüzü besmele çekeriz ve “Fatiha suresini” okuruz. “Amin” dedikten sonra “Kafirun suresini” okuruz. Sonrasında “Allahü Ekber” deyip ruküya gideriz. üç defa “Sübhane Rabbiyelazıym” der, “Seminallahü limen hamideh” deyip ruküdan doğruluruz. Bu vaziyette “Rabbena lekel hamd” der ve “Allahü Ekber” diyerek secdeye varırız. Secde de üç kez “Sübhane Rabbiyelala” der, “Allahü Ekber” deyip doğruluruz. “Sübhanallah” diyecek kadar durup, tekrar Tekbir alarak ikinci secdeye varırız. Üç kez Sübhane Rabbiyelala” deyip, “Allahü Ekber” diyerekten tekbir alıp, ikinci rekat için kalkarız.

İkinci rekat için besmele çekeriz “Fatihayı Şerife”yi okuruz. “Amin” deyip “Nasr surasini okuruz. Sonrasında “Allahü Ekber” der, ruküya gideriz. Üç kez “Sübhane Rabbiyelazıym” deyip,  “Seminallahü limen hamideh” diyerek doğruluruz. “Rabbena lekel hamd” der, tekbir alır secdeye kapanırız. Üç kez “Sübhane Rabbiyelala” der, sonra tekbir alarak secdeden doğruluruz. Tekrar tekbir alıp secdeye kapanırız. Üç kez “Sübhane Rabbiyelala” dedikten sonra tekbir ile secdeden doğrulup otururuz. “Ettehiyatü” yü okur, “Allahü Ekber” diyerek tekbir alıp, 3. rekat için kıyama (ayağa) kalkarız.

Üçüncü rekat için “Besmele” çekip “Fatiha”yı okuruz. “Amin” der, hemen “Allahü Ekber” diyerek ruküya gideriz. Üç kez “Sübhane Rabbiyelazıym” deriz, sonrasında “Seminallahü limen hamideh” deyip ruküdan doğruluruz. “Rabbena lekel hamd” der ve “Allahü Ekber” diyerek secdeye gideriz. Üç kez “Sübhane Rabbiyelala” deyip tekbir alır secdeden doğruluruz, tekrar tekbir alıp secdeye varırız. Üç kez “Sübhane Rabbiyelala” der, tekbir alıp 4. rekat için ayağa kalkarız.

Dördüncü rekat için besmele çeker “Fatiha”yı okuruz, “Amin”der, ve “Allahü Ekber” diyerek hemen ruküya eğiliriz.  Üç defa “Sübhane Rabbiyelazıym” deyip “Seminallahü limen hamideh” diyerek doğruluruz. “Rabbena lekel hamd” der ve “Allahü Ekber” diyerek secdeye gideriz. Üç kez “Sübhane Rabbiyelala” der ve tekbir alarak secdeden doğruluruz. Tekrar tekbir alıp secdeye gideriz. Üç kez “Sübhane Rabbiyelala” deyip tekbir alıp secdeden doğrulup otururuz.  “Ettehiyatü”yü, “Allahümmes alli ve barik, Rabbena” dualarını okuruz. Sonra önce sağ tarafa selam verip, sonrada sol tarafa “Essalamü aleyküm ve rahmatullah” diyerekten selamımızı vermiş oluruz.

Öğle namazının son sünneti için, “Niyet ettim Allah rızası için bu günkü öğle namazının  iki rekat son sünnetine” diyerek niyet ederiz. Tekbir alır, ellerimizi bağlayıp “Sübhaneke” yi okur, eüzü besmele çekip “Fatihayı” okuyup, Amin  der ve hemen “Felak suresini” okuruz. Tekbir alıp ruküya eğiliriz. Üç kez “Sübhane Rabbiyelazıym” deyip doğruluruz. Tekbir alarak, secdeye gideriz, tekrar tekbir alıp secdeden doğruluruz. Sonra tekrar tekbir alıp ikinci secdeye varırız. Secdeden tekbir alıp ikinci rekat için ayağa kalkarız.

İkinci rekat için besmele çekip “Fatiha”yı okur, amin der “Nas suresi”ni okuyup, tekbir alarak ruküya eğiliriz. “Seminallahü limen hamideh” diyerek doğrulur tekbir ile secdeye varırız. Yeniden tekbir alıp secdeden doğrulup ve yine tekbir ile ikinci secdeye varıp, tekbir ile secdeden doğruluruz. “Ettehiyatü, Allahümmeleri, Rabbena” dualarını okuyup selam veririz. Böylece öğle namazını  bitirmiş oluruz.

Bir önceki yazımızda Cuma namazı nasıl kılınır konusunu sizlerle paylaşmıştık.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 60 defa

Kategori: Genel, İslam

Yayınlanma Tarihi: 14 Ağustos 2014

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.