Uzayda İlk canlı ve yapma Uydu

            Whatsapp'ta Paylaþ
Yuri Garagin Vostok bir füzesine giriş yaparken

Yuri Garagin Vostok bir füzesine giriş yaparken

Sputnik – I adlı ilk yapma uydu 4 ekim 1957 günü Dünya yörüngesine yerleştirildi. Bu olay bütün Dünyada geniş yankı bulmuştu. Rusların bu atılımından sonra Amerika ile Rusya arasında çılgınca bir uzay yarışı başladı. Bu uydu 83,6 kg. ağırlıkta idi. Dünyamızın etrafında dönerken durmadan “bip bip” şeklinde radyo sinyalleri gönderdi. 4 Ocak 1958’de parçalandı. Artık uzay çağı gerçek anlamda başlamıştı.

Uzayda ilk canlı

Ruslar’ın, ilk fırlattıkları uydu Dünya çevresinde dönmeye devam ederken, 3 kasım 1957’de, yörünge uçuşu yaptırmak üzere ilk canlıyı gönderdiler. Bu uzaya gönderilen ilk canlının adı limoncukdu daha sonra ismi laika olarak değiştirilen bir köpekdi. Yörüngeye oturtulan Sputnik – 2 adlı bu uydu da laika 7 gün yaşadı ve öldü. Uzayda ilk ölen canlıda  bu küçük köpek oldu. Uydu 508 kg ağırlıkta idi. Dünya çevresinde en yakın mesafesi 225, en uzak mesafesi 1670 km olan bir yörünge çizdi. Sputnik – 2 4 Nisan 1958’de parçalandı. Ruslar, Laika’nın  uzay kıyafetlerine bağlı aletlerin verdiği bilgiyi açıklamadılar.

Uzayda ilk insan

12 Nisan 1961, uzay çağının bir dönüm noktası, insanoğlunun uzay yolunu açtığı bir tarihtir. Çünkü bu tarihte insanoğlu ilk defa uzaya çıkmış ve yörünge uçuşu yaparak Dünyaya geri dönmüştü. Uzaya ilk çıkan insan Rus astronot Yuri Gagarin‘dir. Rusların Vostok – 1 füzesi fırlattıkları uzay aracında yer alan Yuri Gagarin, Dünya çevresinde 1 saat 48 dakikada, bir defa dolaşmış ve Sovyet topraklarında Sharatov yakınlarında yere inmiştir. Bu uzay aracının ağırlığı 4725 kg. idi. En yakın mesafesi 180, en uzak mesafesi 327 kilometre olan bir yörünge çizdi. Gagarin’i fırlatan füzenin ilk iki kademesi ana gövdeden ayrıldıktan sonra, 3. kademenin ateşlenmesi ile yörünge uçuşu başlamış, yörüngeye girerken Gagarin küçük jetlerin yardımı ile uçuş yönünde gerekli düzenlemeleri yapmış ve bundan sonra 3. kademe de gövdeden ayrılmıştır. Dönüş hazırlığına geçerken kapsüldeki hız azaltıcı roketler ateşlenmiş sonra bu kısımda terk edilerek inişe geçilmiştir. Uzay aracı 7250 kilometre de atmosfere girmiş 4.000 metre yüksekliğe gelince Gagarin koltuğu ile araçtan ayrılmış ve bağlı bulunduğu paraşüt açılmıştır. Bu paraşüt sayesinde Gagarin sağ selim yere inmiştir. Bu olayla Rusya uzay çalışmalarında üstünlüğünü, önde olduğunu ispat ediyor, geniş propaganda  imkanına kavuşmuş oluyordu. Fakat yine bu olay, Amerika’lıarın uzay çalışmalarında hamle yapmalarına, gecikmeyi telafi edecek bir çalışma temposuna geçmelerine sebep oluyordu. Bu atılım 1965’te Amerika’yı öne geçirecek, 1969’da Ay2a insan indirmeleriyle, bunu ilk başaran devlet yapacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.