Sohbet Girişi chat

kullanıcı
sifre

Uzayda Hayat Var mı.

uzay da hayatBugün, gezegenlere, yıldızlara gidilebileceğini bilmeyen, bunu kabul etmeyen insan kalmamıştır. Böyle insanlar varsa, onlar, çağımızın uygarlığının çok gerisinde, bugünkü teknolojinin ulaştığı güç ve seviyeden habersiz olarak yaşayanlardır.  1920’li yıllarda, İnsanoğlunun  Ay’a gidip orada yürüyeceğine inanmayanlar inananlara göre çok fazla idi. Oysa bugün uydumuz Ay kapı komşumuz sayılmaktadır. Onu taşı, toprağı ile  kraterleri ve düzlükleri ile hacmi ve ağırlığı ile tanımaktayız. Bugün merak edilen konu Ay’a, yıldızlara gidilip gidilmeyeceği değil başka gezegenlerde yaşam olup olmadığıdır. Dünya dışında, başka gezegenlerde hayat var mı, yok mu? Yüzyıllardan beri bu sorulara verilen cevaplar bugüne kadar hep tahminlere dayanıyordu, fakat bu tahminler bilimsel verilere dayanmıyordu. Bugünün bilginleri bu soruya ilmi verilerle, delillerle, kanıtlarla cevap bulmaya çalışıyorlar. Şunu hemen söyleyelim:

Evrenin başka gezegenlerinde hayat olduğuna inanmayan tek bilim adamı yoktur. Fakat bu hayatın türünü söyleyebilen de yoktur.

Bilginler bu inanışlarında ne fiziki, nede ilahi kanunlarla bir çelişki olmadığını, aksine, inançlarını güçlendiren sebeplerden birinin de bu kanunlar olduğunu söylüyorlar. biz, araştırma verilerini ve bilim adamlarının görüşlerini özetleyeceğiz. Ama önce “Hayat nedir” sorusuna bir cevap arayacağız.

Hayat nedir? Bu soruya, yani “hayat nedir” sorusuna cevap vermek, Dünya dışında hayat olup olmadığına cevap vermekten daha güçtür. hayatın özü ilahi bir sır olarak kalmaktadır. fakat canlı organizmalarda hangi kimyevi elementlerin bulunduğunu biliyoruz. her canlıda şu dört elementin esas olduğunu gözlemlemekteyiz: Karbon, hidrojen, oksijen,  ve azot. Öteki elementlerin nispeti bunlara göre daha azdır ve esas değildir. mineral kimya da moleküller basittir ve az sayıda atomdan oluşmuştur. Oysa organik maddelerdeki moleküller binlerce, hatta yüz binlerce atomdan oluşur. en basit canlıda bile bu moleküllerin yüzlercesi vardır.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 21 defa

Kategori: Genel, Uzay

Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2014

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.