Rüya Tabirleri Yapan Siteler

           

Rüya tabirleri İnternet ortamında en çok aranan kelime guruplarından birisidir ve bu nedenle de yüzlerce değil binlerce rüya yorumları yazan siteler mevcuttur. İçerik bakımından oldukça zengin,  konu üretmek için sınırsız bir sermaye mevcuttur. Şöyle bir düşünün, 80 milyon nüfus ve bu nüfusun büyük bir bölümü de bu konuya meraklı. Gece rüyasında ne görse, sabah ilk iş olarak Google arama çubuğuna gördüğü rüyayı yazıyor ve merakla okuyor. Peki, bu yorumlar neye göre yazılıyor, gerçeklik payı ne kadar, bu işe vakıf kişiler tarafından mı yazılıyor, bence burası çok önemli.  Genellikle ilk sayfada çıkan siteler inceleniyor, yorumlar dikkatlice ve heyecanla okunuyor. Bu rüyalara yapılan yorumların ne kadarı gerçekleşiyor, kimse bilmiyor, bilemez de.

Her ay ortalama 1 milyon 300 bin kişi Google arama çubuğuna rüya tabirleri yazıyor ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Bir de bu iki kelimeye türevleri de eklenirse sayı ne kadar artar bir bakmak lazım. Bu 1.300.000 aramaya karşılık olarak google bize tam 2.510.000 sonuç gösteriyor. Durum da böyle olunca elbette ki hemen akla kazanç meselesi geliyor. Site alan adı yani, domain almak bu kelimelerde hemen hemen imkansız gibi. Bu kelimelere yönelik, örneğin ‘rüyatabirlerimyorumlarım’ gibi domainler bile satılmış, yazıyorlar sürekli, hit peşindeler. Elbette ki işini çok iyi yapan, çok ciddi çalışmaları olan siteler mevcut. Ancak, bu konuyla uzaktan yakından alakası olmayan, sadece ziyaretçi sayısı artsın diye uğraşanlar da azımsanmayacak çoğunlukta. Üstelik resmen kopyala yapıştır gibi yöntemler izliyorlar. Bu basit hırsızlık yöntemiyle sadece rakip siteleri üst sayfalara taşıyacaklarından haberleri bile yok. Bir de resmen kafadan atan, aslı astarı olmayan bilgileri,  sanki ciddi bir tefsircinin sözleriymiş gibi yazan gayri ciddi siteler mevcuttur.

Rüya tabirleri sitelerini iki kategoride incelemek de bence fayda var. Birincisi;

İslami rüya tabiri yapan siteler; bunlar, İslami kaynaklarca yorumlanmış, hadislerden ve belli başlı İslam alimlerinden konuya ait görüşleri alıntı yapıp paylaşmaktadırlar. Diyanet tarafından yapılan rüya tabirlerini de ufak tefek değişikliklerle yayımlamaktadırlar. Değişiklik diyorum çünkü, bu konu hakkında yaptığım araştırmalar neticesinde, görülen sabit simgeli rüyaları, aynı İslam alimi farklı farklı yorumlamış, aslında tek olan yoruma editörler tarafından eklemeler, çıkarmalar yapılmıştır. Örneğin İmamı Neblusi, bir rüya hakkında iki cümle yorum yapmış, bu yorum farklı sitelerde değiştirilerek yayınlanmıştır.

Çağdaş rüya tabiri yapan siteler; Kaynak olarak bu işte isim yapmış kişilerin yorumlarını yine kendilerince düzenleyip yayınlayan sitelerdir. Ciddi yorum yapan siteler, konunun özünü değiştirmeden, farklı kelimeler kullanıp,  yazıyı takibe adepte etmeyi başaran editörlerce yazılmaktadır. Eğer sizde bu konuya meraklı iseniz, fark da etmişsinizdir, özünde cevap aynı ama, yazım stilinde değişiklik vardır. Elbette bu konu hakkında bir çok da kitap mevcuttur ancak, bu kitapları yazanların da bir web sayfası olduğu gerçeğini de unutmamak lazım. Bilimsel rüya tabiri yapanlar ise, hangi bilim, hangi ilim buna bir cevap bulmuş açıkçası bende merak içindeyim.

Bizde site olarak rüya yorumları yazmaktayız ve görülen rüyaları yorumlamaktayız. Bu konu hakkında paylaşımları genelde ben yapmaktayım ve yazdığım her içerik için saatlerce bazen bir kaç gün süren araştırmalar yapmaktayım. Öncelikle elimde olan 6 adet rüya yorumu kitabından faydalanmaktayım ve bunların en eskisi 1946 basımı, en yenisi ise 1964 yılında basılmış. Bu kitapları konu hakkında iyice inceledikten sonra yorumlayıp öyle paylaşım yapmaktayım.  Yani, sağdan soldan yalan yanlış bilgileri sizlerle paylaşmıyorum, farklı kaynakların hem fikir olduğu konuları doğru kabul edip o şekilde yazıyorum.

8 Comments

 1. Rüyamda abimle babam kavga ediyordu sonra bu kavga dışarıya kadar büyüdü dışarda abimle babam barıştı güzel güzel konuşurken bir araba gök yüzünde uçarken gördük hepimiz güldük sonra o araba mahallenin sonunda yere düştü ve yangın çıktı o sırada tam mahallenin sonuna 5 tane meteor düştü yangınlar falan başladı yangının önünde ateşten oluşan bir varlık elinde mızrakla bize doğru geliyordu ben hemen kıyamet koptuğunu anladım evin önündeydik koşarak eve girdim allaha dua edip tövbe ediyordum o sırada eve girince annemlerin yatak odasında doğum yaptığını gördüm annem beni doğuruyormuş kapıda beni görünce acıyla doğ artık diye bağırıyordu annemin elinden tutan bir kadın vardı o da Aişe annemizdi bu aralar bazı sitelerde Aişe annemize edilen hakaretleri görmüştüm o yüzden midir yoksa tabirlerde yazdığı gibi ben veya bir yakınım mı vefat edecek çok kafama takıldı lütfen cevaplayın

 2. Merhabalar rüyamda Kocaman bir hilal şeklinde ay gökyüzünden süzülüp balkondan yatak odama girdiğini ben annem kardeşlerim yatakteyken tam karşımızda parıldadığını annem ve kardeşleriminde ayı hayranlıkla heyecanla izlediğimizi biribirimize ne kadar güzel olduğunu şaşkınca anlattığımızı görüyordum.Ayin gitmesi gerektiğinden ona sarılıp hatıra olarak üzerinden biraz yapışkan Yıldız tozu alıp bir şişeye sakladım ve aya gitmesi gerektiğinin yerinin burası değil göklerde olması gerektiğini söylüyordum ama ay gitmek istemiyordu bende kocaman ayı kucağıma alıp balkona kadar götürdüm ama o duvara vantuz gibi yapışarak ayrılmadığını görüyordum hatta tekrar odaya girmeye çalışıyor gibiydi o sırada evde kalabalık misafirlerin olduğunu görüyordum ama onlar başka odada olduğundan olanları görmediler.

 3. 2 rüyam var. İlki eşimle aynı akşam olmuş tanidiklarimizin tekrar olduğunu gördük. O rahmetli babaannesini bende rahmetli dedemi.
  2. Rüyam ise annemin ölüm haberini aldım ve derin hüzünlü duydum hatta ağladım da. Rüya çok uzun ve gerçekçi gibiydi. Uyandığımda çok ama çok sevinmiştim. Gerçek değil diye

 4. Büyük bi sitede Yan komşunun dairesinin kapı açık mavi güzel bir papağan bağırıyor yanıma omzuma geliyor sağ sol aşağı yukarı gezelim diyo biraz gezdirip kaçar endişesiyle sahibinin daireye getirip bırakıyorum papağan bağırıp çağırıyor konusttumda istediklerini yapıyorum gezmek istiyorum diyor. Bu arada içerde onlarca kuş ve kolay gelsin deyip iyi Allahtan bize ses gelmiyor diyor çıkıyorum dönüyorum bize misafir gelmiş babama lara veriyorum pazara gidecek diye 100 veriyorum sonra yetmez diye daha fazla veriyorum Yan komşu geliyor su vanalarina bakıyor Bişey yapacağız deyip gidiyor rüyayı

  Yorumlarsani sevınırım

  • müjdeli bir haber alacaksınız, yakın çevrenizde sürekli dedikodunuzu yapan biri yada birileri var, üstünüzdeki bir sıkıntıdan alacağınız müjdeli bir haberle kurtulacaksınız, seyahate çıkma gibi bir durumunuz olacak, düğün gibi nişan gibi bir etkinlikte yer alacaksınız.

 5. rüyamda trump ı gördüm elini uzattı öpeyim diye bende kendi elimi onun elinin üstüne koyup kendi elimi öptüm o bu durumu fark edemedi onun elini öptüğümü sandı yanında biri daha vardı ama onu bilemiyorum . onu rüyamda görmekten hoşnut değilim ama yapacak bişey yok .

 6. çevrenizde sizi kıskananlar var, çok yakın sandığınız kişilerden kendinizi sakının, bu arkadaşımla sırrımı paylaşırım, ona çok güveniyorum diyorsanız; çok yanıldığınızı acı bir şekilde öğreneceksiniz.

 7. rüyamda kendi bebeğim olmuş sütüm dışına dolu dolu taşarak emziriyordum tanıdık bir erkek vardı ona sırtımı dönerek emzirdim çok yakın arkadaşımda yanımda bebek emziriyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.