Rüya tabirleri İnternet ortamında en çok aranan kelime guruplarından birisidir ve bu nedenle de yüzlerce değil binlerce rüya yorumları yazan siteler mevcuttur. İçerik bakımından oldukça zengin,  konu üretmek için sınırsız bir sermaye mevcuttur. Şöyle bir düşünün, 80 milyon nüfus ve bu nüfusun büyük bir bölümü de bu konuya meraklı. Gece rüyasında ne görse, sabah ilk iş olarak Google arama çubuğuna gördüğü rüyayı yazıyor ve merakla okuyor. Peki, bu yorumlar neye göre yazılıyor, gerçeklik payı ne kadar, bu işe vakıf kişiler tarafından mı yazılıyor, bence burası çok önemli.  Genellikle ilk sayfada çıkan siteler inceleniyor, yorumlar dikkatlice ve heyecanla okunuyor. Bu rüyalara yapılan yorumların ne kadarı gerçekleşiyor, kimse bilmiyor, bilemez de.

Her ay ortalama 1 milyon 300 bin kişi Google arama çubuğuna rüya tabirleri yazıyor ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Bir de bu iki kelimeye türevleri de eklenirse sayı ne kadar artar bir bakmak lazım. Bu 1.300.000 aramaya karşılık olarak google bize tam 2.510.000 sonuç gösteriyor. Durum da böyle olunca elbette ki hemen akla kazanç meselesi geliyor. Site alan adı yani, domain almak bu kelimelerde hemen hemen imkansız gibi. Bu kelimelere yönelik, örneğin ‘rüyatabirlerimyorumlarım’ gibi domainler bile satılmış, yazıyorlar sürekli, hit peşindeler. Elbette ki işini çok iyi yapan, çok ciddi çalışmaları olan siteler mevcut. Ancak, bu konuyla uzaktan yakından alakası olmayan, sadece ziyaretçi sayısı artsın diye uğraşanlar da azımsanmayacak çoğunlukta. Üstelik resmen kopyala yapıştır gibi yöntemler izliyorlar. Bu basit hırsızlık yöntemiyle sadece rakip siteleri üst sayfalara taşıyacaklarından haberleri bile yok. Bir de resmen kafadan atan, aslı astarı olmayan bilgileri,  sanki ciddi bir tefsircinin sözleriymiş gibi yazan gayri ciddi siteler mevcuttur.

Rüya tabirleri sitelerini iki kategoride incelemek de bence fayda var. Birincisi;

İslami rüya tabiri yapan siteler; bunlar, İslami kaynaklarca yorumlanmış, hadislerden ve belli başlı İslam alimlerinden konuya ait görüşleri alıntı yapıp paylaşmaktadırlar. Diyanet tarafından yapılan rüya tabirlerini de ufak tefek değişikliklerle yayımlamaktadırlar. Değişiklik diyorum çünkü, bu konu hakkında yaptığım araştırmalar neticesinde, görülen sabit simgeli rüyaları, aynı İslam alimi farklı farklı yorumlamış, aslında tek olan yoruma editörler tarafından eklemeler, çıkarmalar yapılmıştır. Örneğin İmamı Neblusi, bir rüya hakkında iki cümle yorum yapmış, bu yorum farklı sitelerde değiştirilerek yayınlanmıştır.

Çağdaş rüya tabiri yapan siteler; Kaynak olarak bu işte isim yapmış kişilerin yorumlarını yine kendilerince düzenleyip yayınlayan sitelerdir. Ciddi yorum yapan siteler, konunun özünü değiştirmeden, farklı kelimeler kullanıp,  yazıyı takibe adepte etmeyi başaran editörlerce yazılmaktadır. Eğer sizde bu konuya meraklı iseniz, fark da etmişsinizdir, özünde cevap aynı ama, yazım stilinde değişiklik vardır. Elbette bu konu hakkında bir çok da kitap mevcuttur ancak, bu kitapları yazanların da bir web sayfası olduğu gerçeğini de unutmamak lazım. Bilimsel rüya tabiri yapanlar ise, hangi bilim, hangi ilim buna bir cevap bulmuş açıkçası bende merak içindeyim.

Bizde site olarak rüya yorumları yazmaktayız ve görülen rüyaları yorumlamaktayız. Bu konu hakkında paylaşımları genelde ben yapmaktayım ve yazdığım her içerik için saatlerce bazen bir kaç gün süren araştırmalar yapmaktayım. Öncelikle elimde olan 6 adet rüya yorumu kitabından faydalanmaktayım ve bunların en eskisi 1946 basımı, en yenisi ise 1964 yılında basılmış. Bu kitapları konu hakkında iyice inceledikten sonra yorumlayıp öyle paylaşım yapmaktayım.  Yani, sağdan soldan yalan yanlış bilgileri sizlerle paylaşmıyorum, farklı kaynakların hem fikir olduğu konuları doğru kabul edip o şekilde yazıyorum.

HAKANIMRüya TabirleriÇağdaş rüya tabiri yapan siteler,İslami rüya tabiri yapan siteler,rüya tabiri yapan siteler,rüya yorumlarıRüya tabirleri İnternet ortamında en çok aranan kelime guruplarından birisidir ve bu nedenle de yüzlerce değil binlerce rüya yorumları yazan siteler mevcuttur. İçerik bakımından oldukça zengin,  konu üretmek için sınırsız bir sermaye mevcuttur. Şöyle bir düşünün, 80 milyon nüfus ve bu nüfusun büyük bir bölümü de bu konuya meraklı....Güncel konular, magazin, moda, TV, dizi film, yarışma programları başta olmak üzere her konu da bilgi paylaşım hizmeti veren bir Türkiye sitesidir.