Cuma namazı nasıl kılınır? kaç rek’attır

Cuma namazı nasıl kılınır? kaç rek’attır

Değerli okuyucularım İslami sohbet konusu olarak bu gün sizlere Cuma namazı, Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rek’attır? Cuma namazının sünneti, Cuma namazının farzları hakkında bilgiler sunmaya gayret edeceğim. Her yazımda belirttiğim gibi,  eğer hatalı, yanlış bir bilgiyi bilmeden sizlere verdiysem mutlaka yorum kısmından uyarı yazısını ihmal etmeyiniz.

Bir müminin yapması gereken en önemli ibadetlerden birisi de Cuma  günü cemaatle birlikte, en güzel elbiselerini giyerek bir cami de Cuma namazı kılmasıdır. Cuma namazı (16) on altı rek’attır. Namaz kılmak için abdest alındıktan sonra.

“Niyet ettim Allah rızası için cumanın 4 rek’at ilk sünnetini kılmaya” deyip, niyetimizi ederiz. Daha sonra tıpkı öğle namazının 4 rek’atlık sünnetini nasıl kılıyor isek öyle kılarız.

Bittikten sonra tekrar “Niyet ettim Allah rızası için cuma namazının 2 rek’at farzını kılmaya, uydum hazır olan imama” diyerek niyet ederiz. İmam tekbir alır, biz de içimizden kendimizin duyacağı kadar bir sesle Tekbir alırız. “Sübhaneke” yi okuruz ve imamın okumasını dinleriz. Rukü ve secde tesbihlerini içimizden  yine kendimizin duyacağı kadar bir sesle okuruz.  “Ettehiyatü,Allahümmeleri, Rabbena” dualarını da okuruz. Sonra İmam selam verir, bizde yavaşça selam verir ve Cuma namazının iki rek’at farzı da bitmiş olur.

Sonra, “Niyet ettim, bu günkü cuma namazının dört rek”atson sünnetini kılmaya” der, niyet ederiz. Bunu da böyle niyet edip aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılarız. Daha sonra Cuma namazının Zuhr-u ahirini kılarız. Onun içinde şöyle yaparız; “Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişip de henüz kılamadığım 4 rek’at Zuhr-u ahir namazını kılmaya” deyip niyet ederiz. Bundan sonra ise aynı öğle namazının 4 rek”at farzını kıldığımız gibi kılarız. Yada öğle namazının sünneti gibi de kılabiliriz. Her ikisi de caizdir.

Şimdi sıra Vaktin sünnetini kılmaya geldi. Cuma namazının en son olarak kıldığımız vaktin sünneti için “Niyet ettim Allah rızası için şu vaktin iki rek”at sünnetini kılmaya” der, niyet ederiz. Sonra, öğle namazının iki rek”at son sünnetini nasıl kılıyorsak öyle kılarız.

Hayırlı Cuma namazı için camiye gittiğimizde Cuma namazı için bu 16 rekat namazı kılarız. İmam imamlığını yapar, cemeatse tesbihlerini ve dualarını eder, böylece Cuma namazı biter, camiden dağılınır.

Öğrenmeniz gereken dualardan birisi olan İhlas Suresi‘ne bakınız.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 53 defa

Kategori: İslam

Yayınlanma Tarihi: 13 Ağustos 2014

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.