BOŞİMANLAR.

boşimanlar1Afrika’nın güney kesiminde yaşayan halk.

Hotantolarla birlikte Khoisan ırkının tek temsilcileri olan Boşimanlar (“çalılıklarda yaşayan insanlar”), kısa boylu (ortlama 1,52 m), çok kıvırcıksaçlı insanlardır. Bedensel ve fizyolojik özellikleri sarı ırkın’kileri andırır. Güney Afrika‘yı işgal eden ilk topuluk olmamakla birlikte,  kıtanın en eski halklarından sayılırlar. Eskiden Zambezi’nin  güneyindeki bütün bölgeye yayılmış’larken, önce, ovaları ele geçiren Bantular tarafından güneye sürülmüş, sonra da XVII. yy’da  Avrupalılar tarafından yeniden kuzeye  püskürtülmüşler ve büyük ölçüde azalmışlardır (günümüzde Kalahari çölü ile Namibya ve Angola  bozkırlarında yaklaşık  50 000 (1992) Boşiman yaşamaktadır).

Tarım ve hayvancılıkla uğraşmayan Boşimanlar, av hayvanlarını izleyerek su bulunan yerlere doğru yer değiştirirler. yetiştirdikleri tek evcil hayvan köpektir.

Konutları dallardan yapılan derme çatma kulübelerden oluşur.  Taşlardan yontukları araçlar arasında çömleğe rastlanmaz.  Bataklıklardan bambu kamışlarıyla çektikleri suları, deve kuşu yumurtalarının kabuklarında ya da deri tulumlar’da saklarlar.  Giyecek olarak yalnızca, bedenlerini örttükleri iki deri parçası kullanırlar, buna karşılık bir çok takı ve muska yapıp takarlar. Toplayıcılığın da önemli rol oynadığı toplulukta, bu görevi kadınlar üstlenir, günlük yiyeceği oluşturan yumruları, kökleri, beyaz karıncaları, çekirgeleri, kurtçuk ve yılanları toplarken toprağı eşelemeye yarayan özel bir sopa kullanırlar.. Siyasal birimi, sayıları 50 kişiyi bile bulmayan avcı topluluğu oluşturur Aile düzenleri ve dinsel inançları konusunda yeterli bilgi yoktur.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.