Adelaide [kent]

           

adelaideAvustralya’da kent. Güney Avustralya  eyaletinin merkezi ve Avustralya’nın nüfus bakımından beşinci büyük kenti olan Adeleide, Avusturalya’nın ğüneydoğu kesiminde,  Torrens ırmağı kıyısında, Saint Vincent körfezinden  yaklaşık 8 km kadar içerde, kıyı ile Lofty sıradağları arasındaki alüvyon ovasında yer alır.

1836’da kurulan, adı William IV’ün  eşi kraliçe Adelaide‘den kaynaklanan kent, düzgün, ferah bir plana  göre tasarlanmıştır; tam ortasından geçen Torres ırmağııyla ikiye ayrılır. Irmağın  kuzeyinde kalan kesimde konut semtleri, güneyinde kalan kesimdeyse, iş merkezleri yer alır. Irmak boyunca yeşil bir park kuşağı uzanır;  ayrıca kent merkezide yeşil bir kuşakla çevrilmiştir. Çevresinde ki verimli alanlarda özellikle elma ve koyun yetiştiriciliği yapılılan Adelaide, aynı zamanda da önemli bir sanayi merkezidir. Otomobil, lastik,  çelik, kimya, şeker fabrikaları ve petrol rafinerileri, Adelaide ile Port Adelaide arasındaki demiryolu boyunca yerleşmiştir. Kentin yaklaşık 32 km güneyindeki Hallett Cove’da da önemli bir petrol rafinerisi vardır.

Kent ayrıca önemli bir kültür ve sanat merkezidir. 1874’te kurulan Adelaide Üniversitesi, ülkenin önde gelen üniversitelerindendir. Adelaide Festival Merkezi’nde, iki yılda bir Adelaide Sanat Festivali düzenlenir. Güney Avustralya Müzesi’nde, dünyanın en büyük yerli halklar sanat koleksiyonu sergilenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.