Açık ve Kapalı Yıldız Kümeleri

Açık Yıldız kümeleri

Açık Yıldız kümeleri

Açık yıldız kümeleri , dağınık ya da seyrek yıldız topluluklarıdır. Daha çok galaksilerde bulunurlar  ve kümeler birbirlerinden çıplak gözle ayırt edebilirler. Boğa takım yıldızındaki Pleiad (Süreyya), yedi büyük yıldızdan oluşan bir açık yıldız kümesidir. Fakat bu kümenin içinde çıplak gözle  görebileceğimiz 18 yıldız daha vardır. Süreyya kümesinde en parlak 7 yıldızdan dolayı (Yedi Kandilli Süreyya) veya (Yedi Kardeşler) de denir. Güçlü bir teleskopla bakıldığı zaman  gerçekte Süreyya kümesinde 400 kadar yıldız olduğu anlaşılır. Süreyya genç bir kümedir. Yaşının sadece 20 milyon yıl olduğu hesaplanmakta. Bize olan uzaklığı 400 ışık yılıdır.

Kapalı Yıldız Kümeleri

kapalı yıldız kümeleri, pek çok yıldızın bir araya gelmesiyle meydana gelir. Bunlar sıkışık, toplu küre biçiminde görünen kümeleridir. Bunlar bizim galaksimiz  olan Samanyolu’nun uyduları, çok yaşlıdır. Güneş‘ten binlerce defa daha büyük Kırmızı dev denen muazzam yıldızları da içine alır. Bunların uydusu oldukları galaksi ile aynı zamanda yani 15-20 milyar yıl önce doğdukları sanılıyor. Bugüne kadar yalnız bizim galaksimizde 100’den fazla kapalı yıldız kümesi tespit edilmiştir. bu kümelerin her biri içindeki yıldız sayısı milyonları aşmaktadır. Kapalı yıldız kümelerinin anlaşılmayan en merak uyandıran yanı, uydusu oldukları galaksinin dönüşünden ayrı bir dönüşe sahip olamaları, ters hareketlerdir.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 264 defa

Kategori: Bilim ve Teknoloji, Genel, Uzay

Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2014

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.