Web Sitemin Ziyaretçi Sayısını nasıl artırabilirim

Bir diğer adıyla hit sayısı, evet bu akşam sizlere sitenin ziyaretçi sayısı nasıl artar konusundan bilgiler vereceğim. Bu başlığı yazarak arama yaparsanız karşınıza sadece 915 sonuç çıkıyor. Eğer bu 915 sonucun ilk sıralarında karşınıza çıkabilirsem içerik sonucu olarak epeyce bir başarılı sayılabilirim demektir. Neden başarılı çünkü, zaten bu konuyla alakalı yazı yazan sitelerin işi bu, sadece bu konuyla ilgileniyorlar da ondan. Ben bir seo uzmanı değilim, bu konular hakkında ki paylaşımlarım sadece hobi, para kazanmak gibi bir fikrim ya da düşüncem yok. Eğer bu konular hakkında araştırma yapıyorsanız zaten sizde fark etmişsinizdir ‘yazzaneye gel’ biz bu olaya aramızda öyle deriz. Yani az biraz bilgi ver, sonra büroya gel biraz para ver olayı.

Bu konuyla alakalı bulduğunuz yazılarda seo optimasyonu, özgün içerik, forumlarda link paylaşma ve benzeri bir çok bilgi, evet doğrudur, bunların mutlaka olması gerekiyor. Ancak, sadece bunlar ile hit sayınızı artırmak oldukça güç. Ziyaretçi sayınızı artırabilmek için mutlaka ama mutlaka Google Kelime Planlayıcısı programını kullanmanız gerekiyor. Kısaca bahsetmek gerekirse bu program ile ‘hit sayımı nasıl yükseltirim’ kelimeleri ve bunun türevleri hakkında ayda kaç kere googlede aranma yapılmış öğrenebilir ve buna göre içerikler ekleyebilirsiniz. Aranma hacmi yüksek kelime ve kelime öbeklerini bulabilir ve buna göre de sitenize içerik ekleme yönünde bir yol haritası çizebilirsiniz. Burada bir handikap var, oda şu; eğer yüksek hacimli kelimeler ile ilk sayfaya çıkmak istiyorsanız bence ilk başlarda biraz sabırlı olun, siz üç kelime  ya da dört kelime ile önce bir çıkış yapın derim. Bakın ben başlık olarak altı kelimelik bir hedef belirledim, bu başlık tek kelimelik de olabilirdi. Ancak, web, seo gibi kelimelerin hacmi çok yüksek, bu  size bir örnek teşkil edebilir.

Ben sizlere doğal yönden hit artırma nasıl olur, bizzat yaşayarak öğrendiğim, tespit ettiğim konulardan bahsedeyim. Güncel içerikler her zaman revaçta olmakla beraber bununda kendine göre handikapları vardır. Örnek verecek olursak ben bir zamanlar yarışma programı ‘Bu Tarz Benim’den Kim Elendi’ gibi merak edilen konular ekliyordum. Sitemin hit sayısı  iki bin, üç bin dolaylarında geziyor ve ben bu olaya çok seviniyordum. Geçmiş zaman eki kullandım, çünkü bu iş böyle oluyor sanıyordum. Yok, işin aslı öyle değilmiş.  Bu konulara giren ziyaretçiler ‘kimin elendiğine bakıverip çıkış yapıyor, ve bu da sitede kalma oranını oldukça düşürüyor. Hani diyebilirsiniz; başka, ilgi çekici başlıklar atsak, ona bakmıyorlar mı?, yok, ben uzunca bir süre Google Analytics‘ (bu programı da kullanmanızı tavsiye ederim) den izledim, girip hemen  çıkıyorlar. Bu tarz içerikler yani, haber, magazin, güncel olaylar bir ya da iki editörün yazı yazmasıyla olmuyor, bu bir ekip işi ve süreklilik arz eden bir iş. Üç gün içerik eklemezseniz ziyaretçi sayınız hemen düşüyor. Yani yapılması gereken web sitenize uygun, az ama sürekli aranılan ve modası geçmeyen konular eklemek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.