Uzay Şehirlerinde Yerçekimi Nasıl Sağlanacak

Uzay Şehirlerinde Yerçekimi Nasıl Sağlanacak

Orion uzay gemisi

Orion uzay gemisi

Uzay Laboratuvarlarında, uzay mekiğindeki astronotlar veya büyük bir uzay gemisinin yüzlerce yolcusu, geçici bir süre için ağırlıksız kalabilirler. Çeşitli metotların uygulanması ile aracın içinde rahatça hareket edebilirler. Fakat, koskoca bir koloni haline getirilen uzay şehirlerinde sun’i yerçekimi olmadan yerleşmek mümkün değildir. Sebze ve meyve bahçeleri yapmak, bunları yapma derelerle sulamak, bitkilerin büyümesini sağlamak yine mümkün değildir.

Sun’i şekilde yer çekimi yaratılmadan uzay şehirlerinin yaşanılır olması da bugün için mümkün görülmüyor. Ama, yer yüzünde astronot eğitimi için yer çekimini sun’i olarak kaldırabilen bir teknoloji, elbette, uzayda da sun’i olarak yer çekimi sağlayabilecektir. Bunun için teorik olarak birden fazla çare vardır. Fakat, NASA ve ARC (Amerikan Araştırma Merkezi) uzmanlarının 1975’ten beri geliştirdikleri bir projeye göre, uzay şehirleri içinde yerçekimi sağlamak, bu şehirleri bir çark şeklinde veya tünel şeklinde yapmak suretiyle mümkün olacaktır. Çok sağlam bir dış kabuğun içinde dönen çarklar veya tüneller merkezkaç kuvveti meydana getirecek, böylece bir çekim gücü oluşturulacaktır. Yeryüzünde yapılan denemeler bunun mümkün olduğunu göstermiştir. Bu yüzden uzay şehri maketleri bu esasa göre yapılmaktadır. Bunun dışında küçük uzay şehirlerinde basılan zemine yapışan mıknatıslı ayakkabı giyilecektir. Ama, bu ancak istasyonlarda ve devriye gezen uzay gemilerinde kullanılacak bir metot olarak düşünülüyor. Büyük şehirlerde yer çekimine yalnız insanların değil, hayvanların ve bitkilerin de ihtiyacı olacaktır.

Uzay şehirlerinde yapı malzemeleri nereden sağlanacak:

Koskoca bir uzay şehrinin yapı malzemelerini dünyadan götürmek mümkün mü dür? Mümkün olsa bile, dünyalıların ihtiyacı olan şeyleri uzaya göndermek ve kaynakları kurutmak doğru olur mu?

Bu sorulara N.A.S.A. uzmanları “Hayır, diyor, uzay şehirleri için gerekli yapı ve kullanma malzemeleri daha çok uzaydan sağlanacaktır.

Elbette uzay şehirlerinin temelini, ilk yapılarını, ilk fabrikaların, Dünyadan taşınan malzeme ile yapacaklar. Ama şehir geliştikten sonra yani yapı malzemeleri, fabrikaların işleyeceği madenler dünya dışından sağlanacaktır.

Ay‘da endüstride kullanılmaya elverişli çok miktarda alüminyum ve titan madeni bulunduğu anlaşıldı. Ay üzerinde kurulacak bir uzay şehri için taş ve toprak ihtiyacı da oradan sağlanacaktır. Ama kurulacak uzay şehri yüzen bir ada olacaksa, bir yörüngede dönüp duracaksa, yapı malzemelerinin önemli bir kısmını Ay’dan getirmek çak daha düşük bir maliyetle sağlanacaktır.

Bazıları Dünyamızın yakınından geçen asteroidlerde de çıkarılması ve alınması mümkün nedenler bulunduğu anlaşılmıştır. Bunların çıkarılması, Ay şehrine veya uzay şehrine taşınması , dünyadan her hangi bir ağırlığın uzaya çıkarılmasından daha kolaydır. Çünkü Ay’daki ve asteroidlerdeki  çekim kuvveti, Dünya’nın çekim kuvvetine göre çok daha azdır.

 

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 86 defa

Kategori: Uzay

Yayınlanma Tarihi: 05 Mart 2015

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.