Tarsus kebap tarifi

Tarsus kebabı pişerken

Tarsus kebabı pişerken

Unutulmaya yüz tutmuş, kıyıda köşede kalmış ama bilenler için vazgeçilmeyecek bir damak tadıdır Tarsus kebabı. Adana kebabına çok benziyor olsa da bu damak tadı inceliği olanlar için farklı bir kebap. Çok az bir fark olsa da aralarnda farkı anlayanlar için muhteşem bir lezzettir. Son yıllarda Tarsus‘da da pek yapılmıyor, yapılıyor olsa da yapanlar da işin özünü bilmediği için Adana kebabı deyip geçiştiriyor. Yaşı kemale ermiş yaşlılar biliyor, ama genç nesil bilmiyor. O yüzden bu akşam yazım da bu konuya yer vermek istedim.

 Tarsus kebap tarifi; Daha önceki kebap tariflerimde Adana kebabı nasıl yapılıyor sizlere izah etmiştim. Ondan tek farklı yanı sadece kıymanın içine çok az yani 1kg kıymaya bir adet normal boy soğanı iyice kıyıp içine karıştırmanız olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken tek husus,  soğanı iyice kıydıktan sonra kıymaya karıştırmadan önce  kıyılmış soğanın suyunu iyice elinizle sıkmanız gerekmektedir. Tek fark bu olsa da lezzet olarak Adana kebabından farklı olacaktır.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 432 defa

Kategori: Genel, Mersin Tarsus Bilgileri, Yemek Tarifleri

Yayınlanma Tarihi: 01 Nisan 2014

2 Yorumlar
kaRnaK

on numara olmuş Hakanım, Tarsus kebabı elinesağlık

HAKANIM

mangala sığmadı kebap misssssssss missssssss

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.