Site içi link verme nasıl yapılır

Bu akşam sizlere site içinde nasıl link veriliyor? ve sayfalar arası link vermenin öneminden biraz bahsedeceğim. Site içi link seo açısından çok önemli noktalardan birisidir ve bunun  önemini sizlerde çok basit bir araştırma ile çabıcak öğrenebilirsiniz. Google üzerinde 1. sayfadaki siteleri biraz inceleyin yeter, hemen anlarsınız zaten. Tabi ki bu demek değil ki site içi bağlantı verdiğiniz de hemen sıralamanız değişecek, ilk sayfaya çıkacaksınız. Yok öyle bir şey, bu sadece seo kriterlerinin çok küçük bir yüzdelik bölümüne tekamül eder. Google’nin mantığından birisi şu ‘arama motorları sitenize geldiğinde rahatlıkla sayfalarda gezinebilsin’. Böylelikle botlar siteniz içerisinde rahatça gezinebilir, neler var, nelerde değişkenlikler olmuş anlayabilir ve bunu bir kenara not eder. Özellikle ciddi yazılmış makale türü yazılarda bu işlemin uygulanması bence çok gerekli bir uygulamadır. Bakın wikipedia sitesine, her kelimede lin verilmiş ve bu site dünyanın sayılı sitelerinin başında geliyor. Demek ki sayfa içi link vermek tartışmasız doğru kabul edilecek bir yöntem.

Şimdi bu işlem nasıl yapılacak kısa bir örnekle anlatayım; Dün sizlere seo  için olmazsa olmazlardan birisi olan Özgün İçerik Nasıl Yazılır  konusundan bahsetmiştim, dilerseniz BURAYA tıklayarak o konuya da bir göz atın. Büyük harfle belirttiğim kelimeye tıkladığınızda başka bir sayfaya geçmiş oldunuz. Bu olayı site içerisinde alakalı kelimelerle linkleme yapabilirsiniz. Mesela size güzel bir örnek daha vereyim, BURAYA tıklayınız. Bu tıklama ile inanın ki coğrafya kategorimizde muhtemelen kayıp olursunuz.

Sayfalar arası bağlantı nasıl veriliyor

Eğer ki ve muhtemelen Woordpress kullanıyorsanız ve içerik ekleyebiliyorsanız çok kolaylıkla bunu da yapabilirsiniz. Tazdığınız yazı içerisinde ki bağlantı vereceğiniz alakalı kelimenin üstüne gelin ve işaretleyin.  Hemen bu sayfanın üstünde farklı işaretler var, bana göre soldan ‘B’ yazan taraftan sayın ve ‘B’ dahil 11.kutucuğun üstüne mausunuzu getirin. Ok işareti geldiğinde ‘bağlantı ekle’ yazısı çıkacaktır. Tıklayın buraya, açılan pencerede ‘ara’ yazan yere daha önce eklediğiniz konunun başlığını yazın. kendiliğinden bulacaktır ve alttaki tamam butonuna tıklayın, bağlantınız tamamdır.  Bu şekilde site içi bağlantılar yapabilir, ziyaretçilerinize daha hızlı gezinme fırsatı verebilirsiniz.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 154 defa

Kategori: Wordpress

Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2015

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.