Pulitzer Armağanları

           

joseph pulitzerAmerika Birleşik Devletleri’nde, her yıl, gazetecilik, edebiyat, sanat, müzik dalında üstünlük gösteren kimselere verilen armağanlar dır. Kazananlara verilen para, 500 – 1.000 dolar arsında değişir.

Pulitzer armağanları ünlü Amerikan gazetecisi Joseph Pulitzer’in Columbia Üniversitesine bıraktığı bir bağıştan ödenir. Joseph pulitzer (1847 – 1911) aslında Macaristan kökenlidir. Macaristan’ın Mako şehrinde dünyaya gelmiştir. çok fakir bir ailenin çocuğu idi. Bu yüzden okullarda okumaya imkan bulamadı, kendi çalışmalarıyla bilgisini ilerletti. 17 yaşındayken Amerika’ya gitti. İç savaşa gönüllü olarak katıldı 21 yaşında, Almanca olarak çıkartılan bir gazetede göreve  başladı, çok geçmeden gazetenin yazı işleri müdür oldu. Sonra gazetenin yarı hissesini aldı.

Pulitzer, başlangıçta bir tek kelimesini bilmediği İngilizceyi kısa zamanda o kadar iyi öğrendi ki 12 yıl sonra Amerika’nın en iyi, en güzel yazan bir iki gazeteci arasında sayılıyordu. Bir yandan da iş hayatında adından söz ettirmeye başladı, bu arada kendi olanaklarıyla satın aldığı «New York World» gazetesi bir ara Amerika’nın en çok satan gazetesi oldu ve büyük bir servet kazandırdı bu iş ona.

Pulitzer 40 yaşında kör oldu; yalnız, yine de durmadan çalışıyor ve sürekli verimli işlere imza atıyordu. 1903’te, 1 milyon dolar vererek, Columbia Üniversitesinin gazetecilik bölümünü kurdu. Ölümünden sonra da yine aynı kuruma 1 milyon dolar bırakıyordu. ayrıca, yine bu miras içerisinde, New York Flarmoni Kurumuna 500.000 Metropolitan Müzesi’ne 500.000 dolar bırakmıştır.

Pulitzer ödülleri 15 dala ayrılır. Bunların arasında «kendi çıkarını düşünmeden halkın yararına çalışmış bir Amerikan gazetesine» verilen armağanla, gene halka yararlı bir iş görmüş, gazeteci, fotoğraf muhabiri, romancı, tarih yazarı, karikatürist, şair, müzisyen, piyes yazarlarına verilen ödüller gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.