Pluton, Gezegeninin Bulunuşu

Pluton
Pluton

Satürn gezegeninin hareketlerindeki düzensizliğin sebebi Neptün idi. Bu ispatlanmıştı artık. Fakat Neptün gezegeninin hareketlerine de bir düzensizlik vardı. Şüphesiz, Newton kanununa göre bununda sebebi bir başka gezegen olmalıydı. Fakat o uzak gezegeni  gösterebilecek  bir teleskop o yıllarda Dünyanın hiç bir yerinde, rasathanesinde mevcut değildi. Onun yerini ve hacmini bulmaya ve hesaplamaya büyük matematik dehası, Le Verrier‘in ömrü yetmedi. 13 Mart 1930 günü, Lowwel rasathanesindeki astronomlar gök yüzüne teleskoplarını  çevirdiklerinde yaptıkları tarama sonucunda, Pluton gezegeninin görmeyi başardılar. Neptün’ün hareketlerini etkileyen gezegen nihayet görülmüştü. Böylece, Pluton‘un keşfi ile, Güneş sisteminin oluşturan bütün gezegenler bulunmuş oluyordu.

“Her ne kadar Pluton gezegeninin daha sonra bir dış gezegen olduğu, daha doğrusu gezegen kriterlerine uymadığı kabul edilse de yine de o tarihlerde büyük bir buluştu Pluton gezegeninin keşfi.”

Bugün Güneş’in ailesi  sayılan büyük uyduları ve bu uydularında bazılarının uyduları olduğunu biliyoruz. Ama, her yine de  henüz keşfedilmemiş uzak  ve küçük bir uydu daha olabilir.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.