Muhabbet Kuşu Üretimi

Muhabbet Kuşu Üretimi

muhabbetBu yazımıza başlarken şu şarkı’da hafızalarımıza takılıyor,  (Bir muhabbet kuşu’da ben olim sevgilim), işte böyle muhabbet kuşları insan en yakın hayvanlardan birisidir.

Muhabbet kuşlarının asıl Anavatanı Avusturalya’dır, doğal ortamlarda muhabbet kuşlarının kuzey Avusturlaya’da üreme zamanları genelde  Haziran Eylül arasıdır güneyde ise  üreme mevsimleri Ağustos ile Ocak arasıdır, yinede besin buldukları sürece de yılın her mevsiminde , yani kafes ortamında düzenli bir oda sıcaklığında çiftleşebilirler. yumurtlama döneminde genel de kanaryalar gibi yedikleri besinleri eşlerinin ağzına kusarak beslerler yumurtadaki eşini. Muhabbet kuşu’da Papağangiller familyasındandır.
Muhabbet kuşlarının yumurtaya yatma süresi yani kuluçka süresi 18 ila 21 gündür  maximum 6 ‘yı bulabilir bazen yavruları. Yumurtadan çıktıktan yaklaşık 30 gün sonra yavrular yuvadan uçarlar.

GELİŞİM VE BÜYÜME

Yavrular yumurtadan çıkana kadar 18 ila 21 gün geçer doğan yavrular, kör, çıplak ve tüy’süzdür yavrular anne tarafından sıcak tutulur beslenir  10 günlük sürede kuşların gözü açılmaya başlar ve sonra tüylenmeye başlar yavrular büyüdükçe yalnız kalmaya başlar beş haftadan sonra ebeveynler artık yuvayı uzun süreli olarak terket meye başlar. Genelde yavru sürecinde anneyi çeşitli mamalarla beslemek gerekir mesela  yumurta rendelenir ve bisküvi ile  ezilerek birazda az olmak kaydıyla bal karıştırılarak anne muhabbet kuşuna verilir ve yavrular büyüyünce ayrı bir yuvaya yerleştirilir.

 

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 53 defa

Kategori: Genel, Hayvanlar Alemi

Yayınlanma Tarihi: 06 Ağustos 2013

1 Yorumlar
HAKANIM

karnak muhabbet kuşu üretimi yapıp satanda çok mesela cıncıkcı hüseyin

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.