Bülbül Ötümlü Kanarya yetiştirmek

Crested

Crested

Gördünüz gibi Bülbül ötümlü kanaraya, yetiştirmek  yazı başlığımız. Neden Bülbül ötümlü Kanarya dedik, bildiğiniz gibi kanaryalar çok güzel sesli ve güzel ötümlü kuşlardır. Öyleyse neden Bülbül nağmelerini ve ötüşünü kanaryalara öğreteceğiz, bunun nedeni çok açık biliyorsunuz , Kanaryaların Bülbül de olduğu gibi taklit yeteneği çok yüksektir. Doğada yaşayan Bülbüller  doğadaki bütün sesleri taklit edebilirler mesela su  sesini çağlayan sesini ve diğer hayvanların ve doğal sesleri taklit edebilirler. oysa bizim evde yetiştirdiğimiz  kanaryanın bu sesleri duyma olasılığı olmadığı için  bildiği nağmelerle öter.Kanaryalar içerisinde en iyi ötücü olanları sırasıyla Harz, Crested, Norwich, gibi türleridir. bu türlere Bülbül sesini öğretmek biraz daha kolaydır.

Kanarya’ya Bülbül sesini öğretmek

Bir kanarya’ya bülbül sesini öğretmek için öncelikle, daha doğrusu iyi netice alabilmek için  harz türü bir kanarya ile crested türü kanarya‘yı çiftleştirmek ve bunlardan alınan yavrulara bülbül sesini öğretmek gerekir,böylece dişi kuş yumurtladıktan (kanaryalar yumurtladıktan  14 gün sonra  yumurtadan çıkar),8 ila 9 gün sonra yani yavruların çıkmasın 4 ila 5 gün kala erkek olan ötücü kanarya yanından alınır yanından alma sebebimiz kanarya yavrularına daha yumurtadayken bülbül sesini öğretmektir.  Bunun için herhangi bir kanarya ve kanarya malzemeleri satan bir satıcıdan bülbül kaseti veya cd si  almaktır.

Yavrular yumurtadayken doğadan elde edilen bu gerçek bülbül sesini sabah gün doğarken ve akşam gün batarken dinletmektir,

ama burada dikkat edilmesi gereken şey şudur, Bülbül’ün sabah gün doğarken olan ötüşünü sabah, akşam gün batarken olan ötüşünü akşam dinletmektir,(Çok önemli not Kanaryalara bülbül sesi eğitimi verilirken kesinlikle kendi atasının veya herhangi bir Kanarya  sesi duymamalıdır yoksa bütün emekleriniz ziyan olabilir), yavru kanaryamız  ötmeyi öğrenene kadar devam etmelidir. Bülbül ötümlü kanarya yetiştirmek için neden Harz, Crested, Norwich, dedik çünkü bu türler ötüş olarak diğer türlere göre daha yetenekli olduğu için ben denedim ve gerçek bir denemeden sonra aldığım sonuca göre hazırladım bu yazımı önerdiğim şekilde bu yoldan giderseniz başarılı olacağınıza inanıyorum.

 

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 561 defa

Kategori: Hayvanlar Alemi

Yayınlanma Tarihi: 17 Temmuz 2013

3 Yorumlar
xmen

bnmm kuş bülbüle döndü

HAKANIM

karnak sende vardı yanılmıyorsam bülbül nagmesi vuran kanarya

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.