mİRC Sohbet

mİRC sohbet odaları  Türkiye’de doksanlı yıllardan beri kullanımda olmakla beraber, günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Dünya internet ile tanışınca sosyalleşmek çok daha kolay, çok daha çabuk ve yakın hale geldi. İlk başlarda şimdiki gibi basit uygulamalar yoktu, insanlar internet cafelere gidip chat yapıyordu. mİRC  adeta  o kuşağın olmazsa olmazlarından olmuştu. İmkanı olan evinde, olmayan cafelerde mİRC vasıtasıyla birbiri ile tanışıyor sohbet ediyordu. Şimdi ki nesil evet giriyor bir siteye, katılıyor muhabbet ortamına ama, mİRC nedir bilmiyor bile.

mirc sohbet

mirc sohbet Sitesinde Chat Yapanlar

mİRC en kısa anlatım ile sohbet programlarının ilk versiyonudur, IRC sunucularına bağlanarak chat yapmayı sağlar.  Bu konuda uzmanlaşmış kişiler programın içindeki hazır komutları güncelleyebilir, editleyebilir. Bu şekilde basite indirgeyerek kullanıcılarına bir çok hazır seçenekler sunar.

Sunucuda ki  bir operatör  .devret nick  #sohbet yazarak kanalın founderini değiştirir. Bu ve buna benzer örnekler gün geçtikçe artmakta, kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. mIRC açılımı programı icat eden kişinin baş harfi ile başlar yani, (M)ardam (K)haled (I)nternet (R)ealiti (C)hat. Ne yazık ki Mardam Khaled Bey  bu icadının getirmiş olduğu şöhret ve paraya mağlup olmuştur.

İlk yıllarında altın çağını yaşamış olan bu istemci program, facebook gündeme girince eski popülerliğini yitirmiştir.  Facebook ve ardından gelen diğer sosyal ağlar bir anda gözde birer paylaşım sitelerine dönüşmüştür. mIRC artık bitti, kimseler girmez düşünceleri yoğunlaşmıştır. Ancak, durum hiç de düşünüldüğü gibi olmamıştır, web sohbet programları  varlığını sürdürmüştür.  Tek değişen sadece ve sadece insanlar masa üstüne mIRC script indirmemiş ama chat sitelerine de girmeyi devam ettirmişlerdir. İlk yıllarda insanların alternatifi olmadığı için bu programı mecburen masa üstüne indiriyordu, başka şansı yoktu. Bir evde sadece bir de bilgisayar olduğunu düşünürsek, karı koca, anne kızı ya da oğlu. Düşünün o keşmekeşliği, kargaşayı ve üstelik saklayamıyorsunuz da, ne yapsanız ortada.

Günümüzde artık bütün aile bireylerinin elinde birer akıllı telefon, canı istedi mi sohbet yazıyor ve ortama dahil oluyor. Kapatıp çıktı mı delil yok belge yok, pürü pak.

mIRC Sohbet Odaları

mIRC sohbet sunucularında birden çok chat yapabileceğiniz odalar mevcuttur. Bir birinden bağımsız bu odaların sahibi olur ve kendi yönetim kadrosunu oluşturur. Bu sahip belirli kurallar dahilinde isteğini yapabilir, adminler karışmaz, karışamaz. Ancak ve ancak odaya yapılan ağır saldırı sonucunda adminlerde yardım talep etme hakkına sahiptir.  Son yıllarda bu kurallar kullanıcı azlığı nedeniyle biraz gevşetilse de genel anlamda kural budur.

Bir çok platform kendine özgü odaları bünyesinde barındırsa da, #sohbet kanalı bütün sunucularda mevcuttur. Amiral gemisi olarak nitelendirilir, çok daha fazla özen gösterilir. Bu kanala ek olarak #felsefe, #zurna, #Ayva ve şehir isimlerine ait global odalar mevcuttur.

Sen hala mIRC de mi takılıyorsun, bu ve buna benzer kelimeleri sıkça söyleyenler emin olun vazgeçememiş olanlardır. Bu platformlarda chat yapmanın keyfi bambaşkadır, mIRC da sohbet başkadır, facebook başkadır. Birbirinden farklı programlar, kendilerine haiz özellikleri kapsamaktadır. Facebook sohbet odalarında annenizle, kuzeninizle konuşursunuz oysa burası ayrı bir dünyadır.

Mobil mİRC  Bağlantısı

Hiç fark etmez, masa üstü nasılsa mobil den sohbet etmek içinde artık her hangi bir programa gerek yok. Elinizde markası ne olursa olsun akıllı bir telefon var ise, mIRC script indirmeden giriş yapabilirsiniz. Zaten artık hemen hemen herkes mobil bağlantı kuruyor, buna uygun program bile var. Android IRC var dilerseniz telefonunuza yüklersiniz.

mİRC Sitesi

Evet, sunucumuz bir mirc sohbet sitesidir, sosyal bir ağdır. Kullanıcı sayısı yüksek, kalitesi belli standartlara ulaşmış bir mircdir.  Burada biz chat yapıyoruz, geyik yapıyor radyo dinliyor eğleniyoruz. Gizlilik kuralları prensip olarak kodlarımıza kadar girmiş olan bir sunucuyuz. İnsanlar diledikleri isimle, diledikleri kimlikle giriş yapar, arkadaşlıklar kurabilir. Sorgulamayız, ‘nerelisin’ deriz elbette ama maksat sohbetin önünü açmak. Biz tahmin edebiliyoruz, Maraş’lıyım diyen birinin farklı bir kentten olduğunu. Biz biliyoruz avukatım diyen birinin öğretmen olduğunu. Dedim ya bütün bunlar bizleri hiç ilgilendirmiyor, biz chat yapıyoruz.

mIRC sitesi global bir dünyanın buluşmasını sağlayan, aşıkların meskeni, dertlilerin meyhanesidir adeta. Ziyaretçi gelir morali bozuktur, bizler ona moral olur, derdine derman olamasak da renk veririz. Burada reel hayatın yükü taşınmaz, rahatlanır, şakalar yapılır ve hatta aşklar yaşanır.

mİRC İndir

Türkçe mirc indir,  www.sohbetche.net güvencesiyle mirc scriptinizi masa üstüne gönül rahatlığı ile indirebilirsiniz. Scriptimiz nod32 antivirüs prağramında test edilmiştir, onaylanmıştır. İndirme hızı yüksektir, önünüze çıkacak virüs tehdit algılaması sizi yanıltmasın. Bütün mİRC scriptler de bu tehdit algısı mevcuttur, hiç bir şekilde bilgisayarınıza yada cep telefonunuza zararlı bir yazılım yüklemesi yapmaz.

Bu linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 760 defa

Kategori: Sohbet Konuları

Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2021

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.