Lokal Grup, Galaksi Topluluğu.

Hubble uzay teleskobundan çekilen görüntüde NGC 1084 galaksisi gözlemlenmekte

Hubble uzay teleskobundan çekilen görüntüde NGC 1084 galaksisi gözlemlenmekte

Evren de, gökkürelerin gruplaşma, bir araya toplanma eğiliminde olduklarını görmekteyiz. Öte yandan galaksilerin bir birlerinden uzaklaşmakta olduğunu, sanki evrenin durmadan büyüdüğünü de gözlemlemekteyiz. Samanyolu ve Andromed‘e uydu olan galaksilerin bulunduğunu (Samanyolu’nun uyduları) söylemiştik. Bu iki dev galaksi, 20 kadar galaksiden oluşan bir grubun uçlarına yakın yerlerde bulunuyorlar. 20 kadar galaksiden oluşan bu topluluğa “Grup Lokal” deniyor. İşte bu gruptaki galaksilerin bir kısmı bizim galaksimize, bir kısmı da Andromeda galaksisine kaymakta, onlara uydu olmaktadır. Fakat bu iki dev galaksiye eşit uzaklıkta bulunan iki küçük karmaşık galaksi, hiç bir tarafa kapılmadan duruyor. Ayrıca M33 adıyla anılan bir spiral galaksi de, 6 eliptik uydusu ile yine serbest hareket etmektedir.

Grup Lokal veya Lokal Grup, 4 milyon ışıkyılı uzaklıktadır. Lokal Grup’un çapını kat kat aşan başka bir galaksi kümeleri gözlenmiştir. mesela Başak burcunun kuzeyinde bulunan bir bölgeye “Galaksiler Krallığı” denir. Burada on binlerce galaksiyi içine alan kümeler vardır bu bölgenin uzaklığı 40 milyon kilometre kadardır. Bu topluluğa galaksiler galaksisi veya Lokal Süper Galaksi deniyor. Galaksi kümeleri evrenin her yönüne ve milyarlarca ışıkyılı uzaklığa kadar uzanmakta ve yayılmaktadır. Başka bir deyişle, milyarlarca galaksi olduğu anlaşılmaktadır

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 330 defa

Kategori: Bilim ve Teknoloji, Uzay

Yayınlanma Tarihi: 08 Nisan 2014

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.