Kanada’nın Coğrafi Özellikleri

           

Kanada’nın Konumu

Kanada'dan bir görünüm

Kanada’dan bir görünüm

Kuzey Amerika Kıt’a sının coğrafi olarak yarısına yakın yüzölçümüne (9.976.139 km2)  sahip,  140-70 batı meridyenleri ile, 50-60 Kuzey paralelleri arasındadır. Dünya‘da Rusya Federasyonundan sonra, coğrafya olarak ikinci büyük, en uzun kıyı şeridine sahip birinci ülkedir.  Topraklarının büyük bir bölümü kullanım dışında olduğu için yerleşim alanları aralıklıdır. Başkenti Ottowa, resmi dili, İngilizce ve Fransızca, para birimi Kanada doları, dini ise. hırıstiyanlıktır. Batısında Pasifik Okyanusu, Kuzeyinde, Kuzey Buz denizi . ve Alaska, Güneyinde Amerika Birleşik Devletleri ve Doğusunda Atlas Okyanusu bulunan büyük bir devlettir.

Kanada’nın iklimi; Kanada iklim bakımından dünyanın en soğuk bölgesi olarak düşünülse de, gerçek anlamda çok daha soğuk ülkeler vardır. Bu düşüncenin gerçeklik payı olsa da özellikle, ABD-Kanada sınırı, yıl boyunca dört mevsimi bir arada yaşamaktadır. Yaz aylarında sıcaklık artı 35 derece olan bölgeleri de azımsanmayacak kadar çoktur.

Temmuz ayında  ülke geneli sıcaklık ortalaması 16 derecedir. Kuzey kutbu içerisinde kalan bölgelerde sıcaklık çok düşüktür, yazın artı 6 dereceye çıksa da kış günlerinde bu sıcaklık eksi 37 derece ve civarına düşmektedir. Denizden yukarı bölgelere çıktıkça önce yağmur ve çıktıkça kar yağışı artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.