Güneş Tutulması Nedir

            Whatsapp'ta Paylaþ
Bir Güneş tutulması görüntüsü

Bir Güneş tutulması görüntüsü

Güneş ve Ay tutulmaları Dünya’nın hareketlerinden meydan gelmektedir. Tutulma Dünya çevresinde dönen Ay’ın, Güneşle Dünya arasına girmesinden meydan gelir. Ay gezegenimizin çevresinde dönerken Güneş’in tam karşısına geldiği zaman, Bize ısı ve ışık saçan yıldızımız’de tam olarak tutulmuş olur. Çünkü o zaman  uydumuzun gölgesi Dünyaya düşer ve Güneş Ay’ın arkasında kalır. Bu durumda Güneşi değil ama, onun tacını görürüz.

Ay yıldızımızın önüne geçince, gölge hunisi 347.000 kilometre uzar ve gezegenimize genişliği 300 km. olan bir gölge düşer. Bu gölgenin içinde kalan gözlemci için tutulma tam olarak gerçekleşmiştir. Gölgenin dışında kalan gözlemci ise yıldızın bir bölümünü görür, onun için tutulma kısmi olarak gerçekleşmiştir.

Ay’ın yörüngesi ekliptiktiktir. Bu nedenle arasındaki mesafe değişkenlik gösterir. Ay, Dünya ile Güneş arasında bulunduğu zaman Dünyaya yakın mesafesinde ise, Güneşin tacını gösteren tam tutulmaya tanık oluruz. Güneşin karşısında olduğu halde, tam örtmeyen bir mesafede ise,  kenarları bir parlak halka olarak görünür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.