Edwin E. Aldrin kimdir

edwinABD’li astronot [Montclair, New Jersey 1930]. Ay üstünde yürüyen ikinci insan olan Edwin Eugene, astonot olarak, bir çok başarısının yanı sıra, yörünge mekaniği ve uzayda buluşmalarla ilgili doktora tezi, aşağı  iniş sağlayan uçuş tekniklerine  de yardımcı olmuştur.

1951’de  Amerikan Askeri Akademisini üçüncülükle bitiren Aldrin, 1952’de  hava kuvvetlerine pilotluğa  başladı. Kore savaşında  66 komando uçuşu yaptı. 1963’te Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde  astronomi doktorasını verip, aynı yıl  astronot olarak seçildi.

Uzaydaki ilk uçuşunda [1966], komutanı James  Lovall’le birlikte Gemini 12’yi kullandı. Beş buçuk saatlik  uzay yürüyüşü sırasında, önceki uzay yürüyüşçülerinin başlıca sorunu olan yorgun düşme sorununu çözmek için çalıştı  ve uzay aracını tutunacak yer ve kullandığı kayışları bağladığı yer olarak kullandı. Temmuz 1969’da Apollo 11 uzay uçuşunda uzay gemisi modülü pilotluğuyla  ve komutanı Neil Armstrong Ay’a inişle ilgilenirken, uzay gemisi modülü sistemlerini denetlemekle görevlendirildi. Bu uçuşta Armsrong’un  ardından Ay’a basan ikinci insan oldu: Birlikte bazı deneyler yaptılar ve Ay yüzeyinden parçalar topladılar. Dünyaya dönüşlerinden iki yıl sonra, NASA’dan ayrılıp, albay rütbesiyle Hava Kuvvetleri Uzay Araştırma Pilotları Okulu komutanlığına getirildi. 1972’de istifa edip, özel kesimde çalışmaya başladı. Return to Earth [Dünya’ya Dönüş] adlı kitabında Apollo 11‘in başarılı kadrosu üstündeki baskıları, daha sonra geçirdiği ruhsal bunalımı ve iyileşmesini anlattı.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 169 defa

Kategori: Biyografiler, Genel

Yayınlanma Tarihi: 11 Kasım 2013

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.