Dünya Dışı Yaşam Var mı

nasa ufo görüntüsüDünya’da hayatın nasıl başladığını, nasıl geliştiğini, ilk canlılar başlıklı konumuzda özetlemiştik. Başka gezegenlerde yaşam olup olmadığını daha bir açıklıkla ve ısrarla sorabiliriz. üzerinde yaşadığımız gezegen gibi bir gezegen var ise, o gezegen, Dünya da hayatın başlangıcından bugüne kadar olan değişimleri göstermiş ise, geçiriyorsa, geçirecekse orada hayat veya yaşam olmuştur, oluşmaktadır, veya oluşacaktır, diyebiliriz. Bilginler bugün, değil evrenin herhangi bir yerinde, Güneş sisteminin içindeki gezegenlerde hayat olabileceğini gösteren bulgular elde etmişlerdir. Mesela Jüpiter gezegeninde canlı hücrenin oluşması için gereken elementlerin varlığı anlaşılmaktadır. Burada hidrojen, amonyak, metan ve su bulunmaktadır. Bu bileşim, Dünya’da ilk hayat türünün meydana geldiği zamandaki atmosfer bileşimine benzemektedir. Dünya’dan çok daha büyük olan Jüpiter, elbette çok daha geç soğuyacaktır. Soğuyup Dünyadakine benzer değişikliklere uğradığı zaman orada da canlıların meydana gelmesi neden mümkün olmasın?

Bir Trilyon Gezegen

Hayatın oluşması ve gelişmesi için gereken kimyevi elementler evrenin her köşesinde vardır. Öyle ise başka yıldızların etrafında dönen ve Dünyaya  benzeyen gezegenlerde peki ala yaşam mümkün olabilir. Peki ama, böyle bir gezegen var mıdır?  böyle gezegenlerin var olmasını düşündürecek sebep çok, olmamasını düşündürecek hiç bir sebep yoktur. ayrıca, bir gezegende hayat olması için mutlaka bizim gezegenimize benzemesi gerekmez. Yaşam formları çok farklılık gösterecek ve bizim algılayamayacağımız türde canlılar yaşıyor olabilir, yaşamıştır veya yaşayacaktır. Yıldızımız Güneş, bizim galaksimizde, yani Samanyolu içinde bir kıvılcım kadar küçüktür. Samanyolu ise sayısız denecek kadar  çok galaksiden sadece bir tanesidir. Bu kadar çok galaksi ve Güneş’in, sayısız denecek kadar çok gezegeni olduğu da gözlenmektedir. Astronomlara göre Dünyaya benzer en az 1 trilyon gezegen vardır. bu bir trilyon gezegen içinde yalnızca  Dünya adlı gezegende yaşam olduğunu düşünmek mantığa aykırı bir şeydir. Yalnız 1.000.000.000.000 gezegenden biri olan Dünyamızda düşünen canlılar olduğunu, ama, 999.999.999.999  gezegenin hiç birinde  böyle canlılar olamayacağını iddia etmek, Dünyanın dönmediğini söylemek kadar anlamsızdır.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 218 defa

Kategori: Genel, Uzay

Yayınlanma Tarihi: 23 Mart 2014

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.