Çekirge Düz Kanatlı Böcek

Çekirge Düz Kanatlı Böcek

Çekirge

Çekirge

Arka bacakları sıçramaya uygun biçimde gelişmiş böcekler olan çekirgeler, düz kanatlı böceklerin Ensifera alt takımından olan uzun duyargalı çekirgelerden, duyargalarının kısa olmasıyla ayırt edilirler. Başlıca iki türden  Afrika göçmeni çekirgesi (locusta migratoria), Asya’da, Afrika’da ve Avrupa’nın güneyinde yaygındır. Sudan çekirgesiyse (Schistocerca gregaria) Afrika’nın kuzey yarısında ve orta  Asya’da yaşar.

Çekirge’nin yaşam çevrimi günümüzde çok iyi bilinmemektedir; üç evreye  ayrılır: Yoğunlaşma; çoğalma; sürü oluşturma, Erişkin Çekirgeler, bitkilerle örtülü bir yerlere yönelmeye başlar ve yoğunlaştıkları kısa süre içinde hektar başına 2 000 bireye erişir. O zaman cinsel olgunluğa ulaşarak çiftleşirler dişiler, yumurta zarını oluşturan müküsle kaplı yumurtalarının, bir çukur içine bırakırlar (çekirge türü öylesine çabuk ürer ki çekirge topluluğu çok kısa süre içinde 200 katına ulaşabilir. Bununla birlikte bu aşırı üreme gücü, bir çeşit kendi kendini düzenleme süreciyle, çekirge topluluğundaki üye sayısı arttığı gibi azalır). Larvalar, daha yumurtadan çıktıkları zaman bile, erişkin çekirgelerin minyatür bir örneği  görünümündedirler: Önce yürüyücüdürler; sonra sıçrayıcı olurlar. ölüm oranlarının yüksek olması, sayılarını sınırlandırır. Sonra aynı yönde  yürümeye koyulan kümeler halinde toplanırlar: Bu sürü oluşturma evresinde, renklerinde bir değişiklik olur. Erişkin hale gelen çekirgeler uçarlar ve 500 km² kareden daha geniş  bir alan yayılabilen  sürüler oluştururlar. Çekirgelerin yer değiştirmesi, kuşların’ki gibi düzenli değildir. Göç çevrimleri, gerçekte, bir çok yılda tamamlanır. Uçuş hızları 45 km/saati bulan çekirgeler, genellikle alçaktan uçar, rastladıkları buğday, arpa, pamuk ve meyve ağaçları, hintdarısı, vb tarım bitkilerine inanılmaz ölçüde zarar verirler. Bu nedenle  insanlar, çekirgelere karşı sürekli savaş halindedir: Sürülerin yerleri havadan saptanır (son yıllarda bu iş için yapay uydulardan faydalanılmaktadır) ve yeri belirlenen çekirge sürüleri, uçaklardan böcek öldürücü ilaçların sıkılmasıyla yok edilirler.

DÜZKANATLILAR

Çekirgeler düz kanatlılardır (bu böcekler, ağız parçalarının çiğneyici, önkanatlarının sertleşmiş, ama yarı zarsı olmasıyla, ses çıkaran organlarının bulunmasıyla ve arka bacaklarının sıçramaya uyarlanmış olmasıyla nitelenirler). Düz kanatlıların Caelifera alt takımından olan çekirgelerin duyargaları kısadır; ses, arka bacaklarının uyluk kemiklerinin (ayağın dipten üçüncü bölüntü), elitralara sürtünmesiyle oluşur. Buna  karşılık, düz kanatlıların  öbür alt takımı olan Ensiferanın üyelerinde duyargalar uzundur ve ses iki elitranın  iç kenarının birbirine sürtünmesinden oluşur. Ensifera alttakımı (Tettigonidia  viridissima) 3,5 sm boyundadır; otlar arasında görülmez (bu tür etçil dir). Desticus verrucivorus daha tıknaz dır.  Kısa boylu hem etçil, otçul olan cırcırböceğigiller   (Gryllidea) ailesi üyeleri tarlada ya da  Gryllus domesticusta olduğu gibi konutlarda yaşarlar. Ön bacakları kazıcı palet biçimine dönüşmüş olan ve toprak altında yaşayan danaburnu  (Gryllotalpa vulgaris), kökleri yer.

 

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 59 defa

Kategori: Genel, Hayvanlar Alemi

Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2013

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.