Burundi Cumhuriyeti

           
Tutsi danscıları

Tutsi danscıları

Orta Afrika’nın doğusunda, kuzeyinde Ruanda,  doğu ve güneyinde Tanzanya, güneybatısında Tanganika gölü, kuzeybatısında Zaire yer almaktadır.

Başkenti: Bujumbura.

Dili: Kirundi ve Fransızca.

Nüfusu: Temmuz 2009 tahmini 8 988 o91 (89)

Etnik gurup: %85 Hutu, %14 Tutsi, %1 Twa.

Dini: % 50  Roman Katolik,  % 40 Animist,  % 10 protestan.

İklimi: Tropikal

En yüksek dağı: Heha dağı 2 670 m.

Yöenetim: Cumhuriyet (Brundi’de ki kabile savaşları nedeniyle çok kazuistik bir yönetim mevcuttur. Siyasi yapılanmada  kamu yönetimi kabilelerin  ne kadar oranda yer alacağı belirlenmiştir. Anayasaya  göre, Cumhur başkanı yardımcılarından birisi Hutu kabilesinden diğeri ise  Tutsi kabilesinden olmaktadır ve zorunludur. Kamu yönetiminin ise % 60 Hutu, % 40 Tutsiler oluşturmaktadır).

Para birimi: Burundi Frankı.

Tarım: Kahve, pamuk, çay, yerfıstığı.

Tarihçesi: Burundi toprakları Alman sömürgesi olmadan önce Burundi’nin yerlileri Buhutiler, bu topraklarda  daha etkin olan Vatusilerin  hesabına  tarım ve hayvancılıkla uğraşırlardı. I. Dünya savaşından sonra Milletler Cemiyeti Burundi’yi  Belçika himayesine verdi. Sonunda 1946 yılında Birleşmiş Milletler ülkenin uluslararası bir gözetim altında bulundurulmasını kararlaştırdı. 1960 yılında ülke bağımsızlığını kazandı.1961’de yapılan seçimlerde, bağımsızlık mücadelesini  sürdürmüş olan Vatusiler’den Louis Rwagasore’nin başkanlığındaki Ulusal Birlik ve İlerleme Partisi çoğunluğu alarak iktidara geçti. 1962’de tam bağımsızlığını kazanınca  Ülke Burundi adını aldı.  1965’de Buhutiler bir darbe ile iktidarı ele geçirdiler  ve Vatusili yöneticilerin bazılarını öldürdüler. Fakat ordu duruma müdahale ederek  Buhutilerin ileri gelenlerini kurşuna dizdi. 1966 yılında Cumhuriyet ilan edildi ve Micombereo devlet başkanı oldu.  Yeni yönetim ekonomiyi düzeltemedi. Buhutiler 1972’de tekrar ayaklandılar ve olay yüzbinlerce Buhutlunun öldürülmesiyle bastırıldı. Bunun üzerine iyice gözden düşen Mocembero 1976’da subaylar tarafından görevden alındı.

İç gargaşa Burundi’de hala devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.