BORDER KANARYA

  1890 Yılında,ötücü kuşlar Yorkshire ve Norwich den ayrı bir ırk olarak meydana getirilmiştir. Adını İngiltere ile İskoçya arasındaki sınır bölgesinde yetiştirildiği için İngilizce’ de sınır demek olan Border kelimesinden almaktadır.En önemli özelliği ipek gibi tüyleri ve şık  Kafa ve boğaz (10 Puan) : Kafa gaga kökünden başlamalı,dolgun ve  yanaklara doğru iyice yuvarlak görünmelidir. En önemli özelliği kafa ile vücudu ayıran hayali bölgenin (kolye gibi) gözle görülür şekilde belli olmasıdır. Kafa mümkün olduğunca küçük ve yuvarlak, gözler ise merkezinde olmalıdır. 

  1.  Vücut (15 Puan) : Özellikle göğüs her yönüyle yuvarlak olmalı omuzlar rahatça hissedilebilmeli hafif kambur ve sırt formu yumurta şeklinde olmalıdır. 
  2. Kanat (10 Puan) : Kanatlar iyice yatık olmalı ve kuyruk köklerini örtmelidir.
  3. Ayak ve Bacaklar (5 Puan) : Ayaklar küçük pullarla bezenmiş  ve vücutla uyumlu  olmalıdır.
  4. Tüy (10 Puan) : Tüyler ipek gibi yatık ve dümdüz olmalıdır.
  5.  Kuyruk (5 Puan) : Kısa, dar, ucu hafif çatallı, kuşun kuyruğunun pipo sapı gibi kolayca taşınır görüntüye sahip  ve vücudunun 1/3 ü kadarı olmalıdır. 
  6.  Duruş (15 Puan) : Renk homojen olarak (rengin vücudun her yerine eşit tonda yayılması) canlı, parlak olmalıdır.
  7.  Boy (5 Puan ): Kuşun boyu 14,5 – 15,5 cm arasında olmalıdır.(Yarışmalarda kullanılan kafeslerdeki 8 tel boşluğuna 2 tünek konarak, boyu elle tutulmadan kuyruğun tüneği geçip geçmemesi dikkate alınarak ölçülür.)
  8.  Genel İntiba (10 Puan) : Kuşun hareketlerinin zarifliği, kendini sunması. (Yarışmalarda kafesin ve kuşun temizliği de dikkate alınır.)
  9. Border cinsi kuşlar ötümlerinden çok görünüşleri ile değerlendirilirler.

 

 

 

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 216 defa

Kategori: Genel, Hayvanlar Alemi

Yayınlanma Tarihi: 20 Haziran 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.