Aleut adaları

aleutAmerika kıtasının kuzeybatı kıyısı açığında takımada.

Alaska yarımadasının güneybatı doğu uzantısını oluşturan Aleut adaları, 1 800 km  boyunca uzanır, Kuzeyde Bering denizini güneyde  Büyük Okyanus’tan ayırırlar. 150’yi aşkın ada, küçük ada ve kayalıktan oluşan  adaların yüzölçümü 17 666km kare, nüfusu 11 942’dir. En büyük beş ada doğudan batıya doğru sıralanırlar; Fox adası, Four Mountains [dört dağ] adası, Andreanof adası, Rat adası, Near adası. Yanardağ kökenli adalar olan Aleut adalarının en yüksek noktası Unimak  adasında  Shishaldin [2856m] dağıdır. Hiç ağaç gelişmeyen ve bitki örtüsü sazlar, otlar ve bodur bitkilerden oluşan adalardır. Bering denizinden gelen soğuk hava ile akıntılar, Büyük Okyanus’un yumuşak etkileriyle karşılaşır, yıl boyunca sis, yağmur, şiddetli rüzgarlara ve aşağı yukarı değişmeyen bir sıcaklığa [3C] yol açar.

1741’de Vitus Jonnasen Bering ve Aleksey Sirikov tarafından bulunan Aleut adalarında, Ruslar mavi tilki ve fok gibi kürklü hayvanları avlayıp, yerli Aleutlerı aşağı yukarı bütünüyle ortadan kaldırdılar. Alaska‘yla birlikte 1867 de ABD’ye satılan adalarda, en eski yerleşme merkezi Unalaska 1760’a doğru kurulmuştur.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 485 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 09 Temmuz 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.