Adriya denizi

           

adriya-deniziAkdeniz’in İtalya ve Balkan yarımadaları arasındaki kolu. Otranto bogazından yaklaşık 800 km kuzeybatıya kadar uzanan Adriya denizinin ortalama genişliği 160 km, ortalama derinliği 444 m dir.

Adı eski bir Etrüsk yerleşme merkezi, daha sonrada Roma limanı olan Adria kasabasından [günümüzde Po ırmağının birikintilerinin denizi doldurması sonucu, denizden 21 km içerde kalmıştır] kaynaklanan Adriya denizinin İtalya kıyıları genellikle alçak ve düzdür; pek çok sayıda koyla yarılmış, önünde irili ufaklı bir çok ada sıralanan Dalmaçya kıyılarıysa dik ve kayalıktır. Ilıman iklimiyle [Ağustos’ta; yüzey su sıcaklığı 24 °] yaz mevsiminde çok sayıda turist çeker. Balıkçılığın oldukça geliştiği denizde, kış mevsiminde patlak veren boranlar, gemiler için büyük bir tehlike oluşturur.

Ortaçağ’da Avrupa ile Doğu arasında  önemli bir deniz yolu olan Adriya denizinin başlangıç noktasında yer alan Venedik, deniz ticaretiyle büyük ölçüde zenginleşmiş ama 1453’te Bizans’ın Türkler tarafından  fethinin, daha sonra da Afrika çevresinde yeni deniz yollarının bulunmasının ardından, askeri gücüne bir daha kavuşamamıştır.

kaynak: Grolıer ınternatıonal americana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.