Akasya

           

akasyaBaklagiller ailesinden akasya (Acacia) cinsinden bitkilerin ortak adı. Çok sayıda bilinen ve yararlı bitki içeren  cinsin üyeleri. Avustralya’da dilimize de giren “sarkık ağaç“, Doğu Afrika‘da yanlış olarak “alıç”, Avrupa ile Kuzey Amerika’da bazen çiçekçiler tarafından “mimoza” diye adlandırılırlar.

Kışların uzun, kısa ve yağışlı olduğu iklim bölgelerinde çoğunlukla, dikenli maki ve savana diye adlandırılan  çalı biçiminde bitki örtüsü egemendir. Akasya ağaçları,  bu tür iklim bölgelerindeki bitkilerin çoğunluğunu  oluştururlar. Şemsiyeyi andıran biçimleriyle nitelendirilirler. Yaprakları yassı  ya da kavisli bir taç oluşturur. Genellikle sarı ya da beyaz renkli çiçekler, küresel başlı ya da silindir biçiminde başaklar  halinde çıkar. Akasya türlerinin çoğu dikenlidir. Orta Amerika’ya özgü boğa boynuzlu akasya da (Acacia cornigera),  büyük dikenlerini  oyup yiyen,  sonra da bu dikenlerin içine yerleşen karıncalar  yaşar. Akasyalar uzun kuraklıklara dayanabilirler ve dikenleri nedeniyle yoğun biçimde hayvancılık yapılan bölgelerde yaşayabilirler.

Akasyalar tropikal ve astropikal bölgelerdeki  bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Ayrıca bazı akasya türlerinin yaprakları yem olarak çiftlik hayvanlarına verilir. Avustralya ile Afrika’nın bazı kesimlerinde, bazı akasya türlerinin tohumlarını da insanlar yer.

Avustralyalılar, akasya odunundan demir yolu traversi, tekerlekler, kulp yapımında ve mobilyacılıkta yararlanırlar.. Bazı türlerin tohum zarfları çamaşır tozu ve şampuan olarak kullanılan bir madde içerir; bazı Afrika kökenli akasya türlerinden elde edilir. Deri sanayinde boyayıcı olarak kullanılan bir çok akasya türünün kabuğuna, “siyah akasya” adı verilir. Çeşitli akasya türlerinin gövdesinden çıkarılan kahve renkli ya da zeytin yeşili renkli madde de, etkili bir boyayıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.