Aisopos

İ.Ö.VI.yy’da yaşadıgı varsayılan eski Yunan masalcısı.

Kahramanları hayvanlar olan masallarıyla büyük ün kazanmış olan Aisopos [Ezop da denir], yaşamıyla ilgili bilgiler kesin deildir. Bir söylentiye göre Trakya’da dogmuş, bir süre köle olarak Samos adasında yaşamış, azat edilince bir çok yolculuk yapmış, Delphoi’ye yaptıgı yolculuk sırasında bir cinayete kurban gitmiştir.

  Aristotales, Aisopos’un yolsuzluktan yargılanan bir siyasetçiyi tilki ile kirpinin öyküsünü anlatarak, nasıl savundugunu şöyle anlatmıştır;Aisopos mahkemede, bir tilkinin, başı pirelerle derde girmiş, bir kirpide onu pirelerden kurtarsınmı diye sormuş, tilki ,hayır, bu pireler doydu, artık daha fazla kan emmiyorlar. Onları kovalarsan, yerlerine yeni aç pireler gelir, demiş.Dedikten sonra, jüriye dönerek, sözlerini şöyle bitirmiş;Dolayısıyla  saygıdeger jüri üyeleri, müvekkilimi cezalandırırsanız onun yerine  onun kadar zengin olmayan birileri gelir ve sizi dahada beter soyar.

      Aisopos’un masallarını gerçekten yazdıgı yolunda hiç bir kanıt yoktur.Ona mal edilmiş masalların bilinen en eski derlemesi, İ.Ö.IV.yy’da Phaleroslu  Demetrios tarafından hazırlanmış, bu derleme daha sonra , İ.S.I.yy da Latince olarak Phaedrus, Yunanca olarak Babrios tarafından yeniden kaleme alınmıştır.Aisopos’un Masalları  daha sonra XVII.yy, Fransız yazarı Jean de la Fontaine’in fabllarına esin kaynagı olmuştur.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 191 defa

Kategori: Biyografiler, Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 12 Temmuz 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.