Akhilleus

Eski Yunan mitolojisine göre, Truva savaşında çarpışanların içinde,en hızlı ve en yetenekli olanı.

Efsaneye göre peri Thetis in oğlu Akhilleus [Aşil de denir], bebekken annesi tarafından, topuğundan tutularak Styks ırmağına daldırıldı ve annesinin parmaklarının topuğunu tuttuğu yer dışında, bütün bedeni silah işlemezlik özelliği kazandı. Truva savaşı başlayınca, öleceğini  bir kahinden öğrenen annesinin, kral Lykomedas ın sarayındaki öbür kadınlarla birlikte, gitmemesi için yalvarmalarına karşın, Odysseus un önerisini kabul ederek savaşa katıldı.

     Homeros un İlyada’da anlattığına göre, Truva savaşının onuncu yılında Akhilleus, en sevdigi kölesi Briseis i Agamemnon un alması üstüne, savaştan çekilerek, öfkeyle çadırına kapandı, ama yakın arkadaşı Patroklos un öldürülmesi üstüne savaşa yeniden katılmaya karar verdi.

     Hephaistos un yaptıgı büyük silah takımını [aralarında üstüne insanlığın bütün durumunun çizilmiş oldugu ünlü kalkanda vardı] kuşanıp, Truva kahramanı Hektor’u teke tek dövüşte öldürerek, Patroklos un öcünü aldı.Hektor’un cesedini arabasının arkasında sürükleyerek Truva surlarının çevresinde yedi kez dönüp kısa bir süre sonra, Apollon ya da Paris’in attığı  bir okla tek yaralanabilir yeri olan topuğundan yaralanarak öldü.

kaynak:Grolıer ınternatıonal Americana.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.