Adiyabatik süreç nedir

           

Adiyabatik Süreç, Termodinamik bir cisimler sisteminin, ısı enerjisi değişikliği olmaksızın, yani çevresiyle ısı alış-verişi yapmadan uğradığı dönüşümü belirleyen terim. Herhangi bir süreç, herhangi bir ısı aktarımı olmaksızın, gaz basıncının artmasıyla ya da  eksilmesiyle ortaya çıkıyorsa, adiyabatik süreç diye nitelendirilir.

Hava kompresörlerinde , roketlerde ve  içten patlamalı motorlarda, adiyabatik süreçler görülür. Sesin yayılmasında da, atmasforde bir dizi adiyabatik süreç yer  ve yayılma dalgaları oluşur.

Adiyabatik yayılma, genellikle gaz ısısının azaltılmasıyla oluşur. Bu olay  bir aerosol kutusunda gözlemlenebilir; Aerosol kutusu, bir miktar gaz dışarı püskürtüldükten sonra, soğur. Sıcaklığın apansızın düşmesinin nedeni, gazın dışarı çok çabuk verilerek çevresinden önemli sayılabilecek bir ısı enerjisi alamamasından kaynaklanır. Ayrıca gaz dışarı çıkarken, iç enerjilerinden  bazıları hala aerosol kutusunda dır ve onu soğutur. Aerosol kutusunun soğumasından sonraki süreçler, artık adiyabatik değildir. Benzer bir durumda, adiyabatik sıkıştırma, genellikle gazın ısısını artırır.

Adiyabatik sıkıştırma ve yayılma, gazların yanı sıra , sıvılarda ve katılarda da gözlenir; ama sıvılarda ve katılarda, gazlarda olduğundan  çok daha küçük değerlerdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.