Acapulco kenti

                 Meksika’da kent. Meksika’nın Büyük Okyanus kıyılarında, Guerrerp eyaletinde yer alan Acapulco [ya da tam adıyla Acapulco de Juarez], Acapulco koyu kıyısında, Mexico  kentinin 305 km  güneyinde yer alır. Nüfusu  301 900’dür. Önemli bir turizm merkezi  ve pamuk,  kahve, şeker dış satım limanı olan kentte, yıllık sıcaklık  ortalaması 27,2 °C’tır. Haziran-eylül ayları arasında yağış alır.

                 Acapulco 1550’de İspanyollar tarafından kuruldu.  1815’e kadar Filipinlerle yapılan ticaretin  ve Meksika üstünden İspanya’ya gemilerle mal yollanmasının  başlıca merkezi oldu. İspanyol gemilerini korumak için 1616’da yapılan San Diego kalesi 1776’daki depremde yıkıldıysa da, sonradan yeniden yapıldı. Meksikalılar 1821’de İspanyolları San Diego kalesinde ağır bir yenilgiye uğrattılar.

Güzel iklimi, derin deniz balıkçılığı  ve güzel kumsallarıyla Acapulco günümüzde, uluslar arası bir tatil merkezidir. Turistlerin en çok ilgisini çeken gösterilerden biri, yüzücü gençlerin  koyun batısında ki 40 m yüksekliğinde  tepelerden kayalıklarla dolu denize atlamaları dır.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 193 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 13 Kasım 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.