Yücel Çakmaklı

           
Çakmaklı

Çakmaklı

Türk filim yönetmeni [Afyon 1937]. 

Gazetecilik Enistitüsü ‘nü bitirdikten[1960] sonra  Yeni İstanbul Gazetesinde sinema eleştirileri yazmaya başlayan [1963] Yücel Çakmaklı, aynı dönemde Dr. A. alyanak, Aram Gülyüz, Mehmet Dinler, Osman F. Seden ve Orhan Aksoy’un yanında yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 1969 yılında  iki arkadaşıyla birlikte Elif Film’ i  kurdu ve Biirleşen Yollar 81970]  adlı filimle yönetmenlige başladı [bu7 filim gerek sinemada, gerek televizyonda gösterildiginde çeşitli eleştirilere yol açtı]. İkinci filminden  [Çile 1971] başlayarak anlatımında belirgin bir gelişme gözlendi.

Milli sinema görüşü:

Ulusal kültürün sinema diliyle aktarılmasını isteyen ve bu alandaki çalışmaları, Milli Sinema  diye adlandıran Yücel Çaklmaklı, sinema için yaptıgı filmlerinde bu genel düşünceye baglı kaldı ve daha çok  dinsel ögeleri  ön plana çıkardı. 1975’te  TRT’ye sinema düşmanı olarak girdi, daha sonra televizyon yönetmeni oldu, Televizyon için yaptıgı filimlerde kendi sinema görüşünü uygulama yerine, senaryoların uygulanmasında  özellikle teknik yönetime agırlık verdi.

Başlıca filimleri:

Birleşen Yollar [1970], Çile [1971],Zehra [1972], Oglum Osman [1973], Ben Dogarken Ölmüşüm [1973], Kızım Ayşe [1973],vb.

kaynak: Gelişim Hachette

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.