Yozgat’ın coğrafi özellikleri

           
Yozgat'ın Sorgun ilçesinden bir görünüm

Yozgat’ın Sorgun ilçesinden bir görünüm

Doğusunda Sivas, kuzeyinde Tokat ve Çorum, batısında Ankara, güneyinde Kırşehir, Nevşehir ve Kayseri bulunan bir ilimizdir.

Coğrafi konumu: 34°  02′ ve 36°  09′ doğu boylamları ile  38°  54′  ve 40°  15′ kuzey enlemleri arasındadır.

Yüzölçümü: 14 123 km²

Toprakları: %37,7 dağlar, % 51,4 platolar, %10,9 ovalar.

İlçeleri: Akdağmadeni,  Boğazlıyan, Çayıralan, Çekerek, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yerköy.

Dağları:  Akdağlar, Çamlıbel dağları, Karababa dağı 2235 m. , Hamzasultan tepesi  2281 m.  , Kurşunlu dağı, Çiftepınar tepesi 1346 m. , Beşiktepe  1515 m.  Halilbaba tepesi  1641 m. , Akçadağ tepesi  1689 m. , Çiçekli tepe   1855 m. , Peyniryuvarlayan tepe  2003 m. , Kurşunlu dağı  1786 m. , Deveci dağı 1900 m. , Alan dağı  1192 m.

Ovaları: Sorgun ovası, Boğazlıyan ovası, Kümbet ovası, Koyunculu ovası, Kadışehri ovası.

Akarsuları:  Delice ırmak, Çekerek suyu.

İklimi: Kara iklimi.

Bitki örtüsü: Bozkır ve orman bitki örtüsünü meydana getirir. Karaçam, ladin, ardıç, meşe ve ahlat belli başlı ağaçlarıdır. İl topraklarının büyük bir bölümü bozkırdır.

Yozgat ismi nereden gelmiştir.

İlin adının kaynağı hakkında çeşitli söylentiler vardır. Bunlardan birine göre kent XVIII. yy.’da Çapanoğullarından Ömer Cabbar Ağa tarafından kuruldu. Söylentiye göre Çapar Ömer önderliğindeki aşiret, Horosan’dan kalkıp şimdiki Yozgat yörelerine gelmiş ve burada küçük bir kasaba kurmuştur. Kasabaya otlak ya da sürü anlamındaki yoz ile kent anlamındaki “gat”  sözcükleri birlikte kullanılarak otlak kenti anlamındaki Yozgat adı verilmiştir. Cumhuriyet’ten sonra Yozgat il merkezinin adı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tarihi ve doğal güzellikleri: Yozgat çamlığı, Akdağ ormanları, Karanlık dere, Çayıralan ormanları, Sorgun kaplıcası, Çengeltepe höyüğü, Ulu cami, Cevahir Ali Efendi cami, Çapanoğlu cami.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.