Yarhisar ve Bilecik’in fethi

I. Osman’ın o dönemde çevrede güç kazanması  Bilecik tekfuru ve özellikle, Harmankaya tekfuru Köse Mihal ile dostluğunu pekiştirmesi diğer tekfurları kayğılandırmıştı. Bilecik tekfurunu I. Osman’ın aleyhine döndürerek ve onu Yarhisar tekfurunun kızıyla evlenen Bilecik tekfurunun düğününe çağırarak öldürmeyi planladılar.  Durumu Köse Mihal sayesinde öğrenen I. Osman, her zamanki gibi yaylaya çıkma bahanesiyle kırk gaziyi  kadın kılığında Bilecik Hisarı’na soktuğu gibi Çakır Pınarı’nda toplanan düğün alayıyla birlikte gelin Horofira’yı (Horophira) da tutsak etti.  Yarhisar ve Bilecik fethedildi (1298).  Adı Nilüfer olarak değiştirilen  Horofira, I. Osman’ın oğlu Orhan Bey ile evlendirildi (Şehzade Süleyman Paşa ve I.Murat’ın anneleri Nilüfer hatundur).

I. Osman, İnegöl tekfurunu cezalandırmak üzere komutanlarından Turgut Alp’i İnegöl’ün fethi için gönderdi.  Kısa zamanda İnegöl ve çevresi Osmanlılara katıldı. İnegöl alındıktan sonra Bilecik, beyliğe başkent yapıldı.

Bu sırada Anadolu’da moğol baskısı artmış, zaman zaman İlhanlı prensleri Anadolu’da ayaklanır olmuştu.  İlhanlı Hükümdarı Gazan Mahmut Han, Anadolu Selçuklu Hükümdarı Sultan III. Alaeddin Keykubat’ı Konya’dan alarak  İran’a götürdü.  Bu durum Anadolu’da bir boşluk yarattı. Selçuklu tahtının boş kalması üzerine devlet otoritesinin zayıflamasını fırsat bilen Anadolu Türk Beyleri, daha da bağımsız hareket etmeye başladılar.  Bir yandan da Anadolu’nun doğrudan İlhanlıların denetimine geçmesinin verdiği tedirginlik ve güvensizlik bütün Anadolu’ya  ve Uç beyliklerine de yayıldı.  Bir çok Selçuklu devlet adamı, komutan, yıllarca Bizans tekfurlarıyla cihat ve gaza yapan I. Osman’ın emrine girdiler. Ayrıca Anadolu’daki  Türkmen boyları kitleler halinde Bizans’a karşı din uğruna savaşmak için Osmanlı ülkesine yöneldiler. Böylece daha da güçlenen Osman Bey bağımsızlığını ilan etti (1299).

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 544 defa

Kategori: Genel, Osmanlı Tarihi, Tarih

Yayınlanma Tarihi: 18 Şubat 2014

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.