Yapma uyduyu nasıl görebiliriz

           
Bir yapay uydu görüntüsü

Bir yapay uydu görüntüsü

Bulutsuz bir gecede büyükçe yapma uyduları çıplak gözle görmek mümkündür.  Böyle gecelerde sabırla bir-iki gün gökyüzünü gözlemleyen bir insan, en az bir yapma uydu görebilir. Bunları uçaktan ayırmak çok kolaydır. Uçaklar geceleyin yanıp sönen  sarı-kırmızı, yeşil lambalarını yakarlar. Oysa yapma uyduların parlaklığı yıldız gibidir. Akanyıldızlar gibi kayıp geçmezler, çok yavaş hareket ederler ve gök ufkunda kayboluncaya kadar görünürler. Ufukta dünyanın gölgesine geçtikleri için  artık görünmez olurlar. En iyi göründükleri zaman, güneşin batışından az sonraki zamandır. İstanbul’da pek çok kişi defalarca, yapma uydunun semalarımızdan geçip gittiğini görmüştür.

Bunları uçan dairelerle de karıştırmak mümkün değildir. Çünkü, yörüngeleri üzerinden, sapmadan,  belli bir doğrultuda giderler. Oysa, 1979’da, Kanada Hava Kuvvetlerine ait keşif uçaklarının  kovaladığı ve resmini çektikleri  bir uçan daire, alçalıp  yükselen, değişik yönlere  sapan ve uçağa göre  çok hızlı giden bir cisim tespit ettiler.  Takip edildiğini anlayan uçan daire  birden hızını artırmış ve gözden kaybolmuştu.

Yapma uydularda neler bulunur:

Yapma uyduyu fırlatan ülke, onu fırlatma amacına uygun aletlerle donatır; Kameralar, teleskoplar, radyo [dalga]  alıcı ve vericileri, bilgisayarlar…vs. Bunlara “uçan labaratuvarlar” diyebiliriz. Fakat uzayda, Skylap  gibi, Salyut gibi dev labaratuvarlar da vardır. [Skylap dünyaya düşerek parçalanmıştır]. Bunların içindeki aletler, yeryüzündeki  labaratuvarlarda ki aletlerden az değildir.

Uydular  eğitim aracı olarak da büyük iş görürler. Bu amaçla kullanılan uydularda, ders araçları yerine geçen bütün görüntüler vardır. Uydu bunları şaşmayan bir proğramla, sınıflara yerleştirilmişalıcılara aktarır. Çocukların eğitimi konusunda uydulardan en çok yararlanan ülke Hindistan’dır.  Günümüzde uydular   telekomikinasyon iletişim aracı olarak insanlığa biyük faydalar sağlamaktadır.

BUNLARI DA GÖRMEK İSTER MİSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.