İyi yaşar, zengin olur, itibar görür ve hatta çok da fazla sevilirler. Bizzat yaşadığım ortamdan, gözlemlediğim etrafımdan ve televizyonlardan, yalan söylemenin  bence iğrenç, başkalarınca pembe yalanlar olduğunu ve gayet rahatça ve hatta hatta yeminler edilerek söylendiğini görüyor, duyuyor ve yine hatta bizzat şahidi de oluyorum. Toplum yalan söyleyen insanlara rağbet gösteriyor, duymak istedikleri sözleri söyleyen birisi oldu mu ona hemen kanıveriyorlar.

Yalan söylemeyi alışkanlık edinen insanlarda çok keskin bir özellik vardır. Bu özellik onları var eden utanmazlığın, pişkinliğin sıradanlaşmasındandır. Bu benim sözüm, bir ata sözü değildir, ‘yalan söyleyen insanda utanma yoktur, bir dakika sonra yalanının ortaya çıkacağını bilse, yine söyler’ Çünkü onda utanma duygusu kalmamıştır ve toplum onu öyle kabullenmiştir. O zaman toplummu suçlu, yoksa hepimiz de mi bu huy var? orasını bilemem. Ya da yalan söyleyenlere bizler mi prim veriyoruz. Yalancı insanlarda  gözlemlediğim ikinci şey ise, ciddi ve arlanmaz olduklarıdır. Göz göre göre bir yalanı söylemekten asla çekinmezler, onlarda Allah korkusu da yoktur. Yeminlerinin haddi hesabı yoktur, yeter ki sıkışmasınlar.  Yalan mecburen ikinci bir yalanı getir, öyle öyle uzar gider.

Peki toplum niye bunlara hiç bir şey demez, hatta öyle ki sen yalancının birisin, bile diyemezler. Ucunda sanırım maddi çıkar, ya da buna benzer bir şeyler var ki susuyoruz, onlara itibar gösteriyoruz. Bu insanları da çok uzakta aramayın, hemen yanınızda, iş yerinde ailenizin içinde bulmakta zorlanmazsınız.

Sanırım zaman öyle bir zaman oldu ki, aileler çocuklarının yalan söylemesinde hiç sakınca görmüyorlar. Yeter ki parası olsun, evi arabası olsun, rahat yaşasın. Elbette ki bu konu çok derin bir mevzu, uzadıkça uzar. Ama, bu konuya da artık bir çözüm bulmak lazım, belki bir kamu spotu televizyonlarda yayınlanabilir. Gerçi, bence durum öyle vahim ki, bu kamu spotu yayınlansa, insanlar onu bir parodi sanır, belki de gülme krizine bile girerler. Öyle ya kim yalan söylüyor ki, ben mi, sen mi, baban mı, annen mi, kız kardeşin mi, siyasetçiler mi. Yok yani, bu toplumda yalan söyleyen hiç kimse yok, herkes sütten çıkmış kaşık.

Yalan söylemeyenin rızkı dar olur, evet doğru bir söz, bizzat da yaşayan biriyim ama, ruhen mutluyum ve huzurluyum. Yalan söyleme ki, utanmayasın. Evet bu da doğru, neysem oyum, saklamıyorum ve utanmıyorum.

 

HAKANIMGenel Kültürpembe yalanlar,yalan,yalancı,yalancı insanlarİyi yaşar, zengin olur, itibar görür ve hatta çok da fazla sevilirler. Bizzat yaşadığım ortamdan, gözlemlediğim etrafımdan ve televizyonlardan, yalan söylemenin  bence iğrenç, başkalarınca pembe yalanlar olduğunu ve gayet rahatça ve hatta hatta yeminler edilerek söylendiğini görüyor, duyuyor ve yine hatta bizzat şahidi de oluyorum. Toplum yalan söyleyen insanlara...Güncel konular, magazin, moda, TV, dizi film, yarışma programları başta olmak üzere her konu da bilgi paylaşım hizmeti veren bir Türkiye sitesidir.