Vandal

Vandallar Doğu Cermen kavimlerindendir. Vandallar Doğu Cermen kavimlerindendir. Kavimler Göçü sırasında 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun değişik eyaletlerini yağmalamalarıyla tanınırlar. Bu eyaletler sırasıyla Galya (Gallia), Galiçya (İspanya), Endülüs (Hispania Baetica), Kuzey Afrika ve Akdeniz adalarıdır. 439 – 533 yılları arasında çok kısa süre ayakta kalan bir “Afrika Vandal Krallığı”nı kurmuşlardır Ostrogotlar’ın kralı ve Vizigotlar’ın kral naibi olan Got kavminden olanBüyük Theodoric evlilik yolu ile Vandallara akrabaydı.

Yurtları ve asılları bilinmemektedir.

Vandallar, Galya ve İspanya’da büyük bir kıyım yaparak Afrika kıyılarına dek ilerlediler. 455 yılında Vandal Kralı Geiserich, Roma şehrini yağmalamıştır. Bu gelişmelerin sonrasında yıkılmanın eşiğine gelen Batı Roma İmparatorluğu, aşiretlere ayrıldı. Tüm gücünü yitiren Batı Roma İmparatorluğu 476 yılında yıkılmıştır. Roma Cumhuriyeti tarafından yakılıp yıkılan Kartaca yerine yeniden kurulan kente hâkim oldular. 6. yüzyıldaBizanslılar’a yenilip, onların hâkimiyetine girince; kendilerini muhafaza edemeyip eridiler. Vandallar önceleri Ariusçu Hristiyan iken sonra KatolikHristiyanlaşmışlardır.

Roma’nın yağmalanmasına atfen, sebepsiz yere zarar verme eylemine vandalizm denmeye başlamıştır

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 182 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 07 Temmuz 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.