Uçak nasıl uçuyor

Bir uçağa 4 ana kuvvet etki eder; itme, yer çekimi, direnç kuvveti, kaldırma kuvveti.  Yer çekimi ve kaldırma  ile itme ve direnç kuvvetleri,  bir birlerine ters yönde etki ederler.

Pervane  ya  da jet motorları itme uyguladığından, uçak ileri hareket eder.  İleri  hareket, itme kuvveti  havanın ağdalığından kaynaklanan   direnç kuvvetinden büyük oldukça sürer.  Uçak,  çeşitli bölümlerini etkileyen sürükleme [ direnç] kuvvetlerini elden geldiğince  azaltacak biçimde tasarlanmıştır.

Yer çekimini yenmek  ve gökyüzüne yükseltmek için,  uçağa  kaldırma kuvveti uygulanması gerekir.  Bu kuvvet  genellikle,  uçağın kanatlarıyla sağlanır. Bir kanat ya da hava akışı etkisiyle karşılaştığında istenen etkiyi yaratacak biçimde tasarlanmış bir yüzey “engel”  diye adlandırılır.  Bernoulli  yasası,  kanat gibi bir engelle  harcanan kaldırma kuvveti  kuramının temelini oluşturur.  Bir  kanadın kesiti, hava ile kanadın buluştuğu açı alçak yüzeye  oranla yüksekteki  yüzeyden havanın daha hızlı akmasını sağlayacak biçimde tasarlanmıştır.  Dolayısıyla, kanat üstünde hava basıncı, altına oranla daha azdır;  bu ilke uçağın  havalanmasını sağlar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.