Tarihi çeşme

İçel [Mersin] ilinin Tarsus ilçesinde gözlerden uzakta olmasa da, gönüllerden ırak tarihi bir çeşme var. Çeşme  sadece çeşme olarak yapılmamış aynı zamanda üzerinde dikkatli gözlerin görebileceği birde güneş saati var. Bu tarihi çeşmenin yine belirli bölgelerinde  Arapça yazılarda bulunmaktadır.Yıllar önce bu tarihi çeşme şu anki Hükumet Konağının önündeki bahçede duruyordu, Tarsus‘un en işlek caddesinin hemen yanında, kullanılmayan ama bence bir sanat eseri olan bu çeşme ne zaman yapılmış, kim yaptırmış benim bir bilgim olmadığı gibi, etrafında da  yazılı bir bilgiye rastlamadım. Şu anda Miralay Hacı Ahmet Bey camisinin hemen yan ıbaşında duran bu çeşmeyi, tarihi seven, tarihe biraz merakı olanların görmesini tavsiye ederim. Üzerindeki güneş saati zamanı dogru gösteriyor mu [sanmam] bilemiyorum ama dikkatli gözle bakıldığın da bazı gölgeler üzerindeki demir çivi benzeri çubuk ile bir şeyler ifade ediyor.

Tarihi seven birisi olarak ben diyorum ki, bu çeşme Tarsus’da kullanılabilir bir duruma getirilemez mi, her tarafı tarihi eserlerle dolu olan Tarsus’umuza bu yakışmaz mı. Bu konuyla alakalı devlet büyüklerimiz bir çalışma yapamazlar mı.

İkinci resmin sag üst köşesine dikkatli bakacak olursanız. bir yarım yuvarlak görürsünüz,  güneş saati olarak kullanılan bölüm burasıdır.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 255 defa

Kategori: Genel, Mersin Tarsus Bilgileri, Tarih

Yayınlanma Tarihi: 21 Ağustos 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.