Sohbet sitelerinin gerçek ziyaretçileri

           

Sayın ziyaretçi, bu yazıyı yazmamdaki amaç site sahiplerinin kendi sitelerine uygun ziyaretçi kitlesine uygun makale ya da tanıtım yazıları oluşturabilmeleri içindir.  Bu konuyu bizzati yaşayan birisi olarak sizlere gözlemlediğim gerçeklerden yola çıkarak anlatacağım. Üç yılı aşkındır web sitesiyle uğraşırken gözlemlediğim bu konuları farklı başlıklar altında sizlere sunmaya çalışıyorum. Yine diyorum ki; sizlere anlattıklarım sadece benim gözlemlediğim olaylardır, doğrusuyla yanlışıyla yapmış olduğum çalışmalar  bazen iyi bazen kötü sonuçlar almama neden olmuştur. Sizlerin bu anlattıklarımı yapmanız ve ya yapmamanız yine sizin sorumluluğunuzdadır.

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi olarak kabul ettiğim ve yaşadığım farklı sohbet yazıları yazmam olmuştur.  Eğer siteniz kameralı sohbet sitesi ise yapmanız gereken sadece kamera, görüntülü chat gibi terimleri içeren yazılar yazmaktır. Örneğin, görüntülü bir chat sitesinin mirc ve sohbet odaları gibi etikete ya da konuya bence ihtiyacı yoktur.  Yine aynı keza eğer sadece yazılı bir sohbet sitesi iseniz, içerik olarak cam sohbet, kameralı chat ya da bunlara benzer konular bence son derece gereksiz hatta siteye zarar  bile verebilecek içerikler olacaktır.

Neden derseniz? Sitem geçmiş bir zamanda chatrouletta Rusya başlığında ilk sayfaya çıktı ve günlük bin gibi hit alıyordu ama, yazılı bir sohbet sitesine giren ziyaretçi anında çıkış yapıyordu, zaten üç beş gün sonra da google o konuyu çok arka sayfalara attı.  Böyle bir kaç tecrübem daha oldu mesela cam sohbet konusunda da ilk sayfaya çıktım, giriş de oluyordu ancak ziyaretçinin giriş amacı farklı idi, o kameralı bir site arıyordu ne işi var yazılı chat sitesinde, o makalemin de sonucu hüsran oldu.

Bu örnekleri çoğaltmam da mümkün ama sanırım bir şeyler de anlatabildim sizlere. Yani demek istediğim eğer siteniz sohbet sitesi ise hedef kelimeleriniz yazımın başında kararttığım kelimeler olmalıdır. Bu arama terimlerini kullanan  ziyaretçi, sitenize giriş yaparsa kalma oranı çok yüksektir. Diğerleri de bakar gider, hatta hakaret eden bile oluyor.

One Comment

  1. Çok iyi bir konuya değinmişsiniz bende bu kelimelerle ilgili çalışma yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.