Sohbet kelimesinde nasıl yükselebilirim?

Sohbet siteleri sahipleri isterler ki “sohbet”, “chat”, “sohbet odaları” ve türev kelimelerde ilk sayfada yer almak ve bu sayede katılımcı sayılarını artırmak, sosyal medyada adlarından söz ettirmek isterler. Ancak, bu iş kolayca olacak bir iş değildir, bir çok faktörü bir arada barındıran, bilgi birikimi gerektiren bir olgudur. Ben sizlere bu işin yine bence püf noktalarından birisini anlatmak istiyorum. Baclink, reklam, seo adına her ne derseniz değin bence en önemli noktalardan birisi aşağıda anlatacağım olaydır ve püf noktalarının yine bence en başında bu gelmektedir. Dilediğiniz kadar özgün içerik girin, PR7 li sitelerden link alın, aklınıza gelen her yöntemi deneyin ama anlatacağım sistem doğru gitmiyorsa sohbet kelimesinde bence 1 arpa boyu yol gidemezsiniz.

Şimdi siz kendinizi bir kullanıcı olarak düşünün, akşam olmuş, canınız sıkılıyor, İnternet ortamında vakit geçirebileceğiniz bir ortam arayacaksınız. Diyelim ki, geyik yapmak istiyorsunuz, google arama çubuğuna “sohbet” yazdınız ve önünüze ilk çıkan siteye giriş yaptınız. Bakındınız, ortam güzel, sohbet odaları canlı bir akışla gidiyor ve sizde ortama girdiniz. Bu girdiğiniz sitede aradığınızı buldunuz, hoşça vakit geçirdiniz ve uykunuz geldi çıktınız, bilgisayarı kapatıp yattınız. Ertesi gün vakit bulunca yine o siteye gittiniz, yine hoş vakitler geçirip çıktınız. İşte google bu izlemeyi çok iyi yapıyor ve sitelere ona göre değer veriyor. Buna sitede kalma süresi deniyor ve google bu konuyu dikkate alıyor.

Şimdi farklı bir pencereden bakalım, arama çubuğuna yine “sohbet” yazdınız ve bir siteye girdiniz, bakındınız hareket yok, hoş geldin diyen yok hemen şunu yapıyorsunuz; o siteden çık ve “sohbet” yazıp başka bir siteye girdiniz. Dikkat, işte kaybettiniz, google bunu gördü ve şöyle düşündü “demek ki ziyaretçi bu sitede aradığını bulamıyor ve başka sitede derdine derman arıyor, ben bu siteye bir daha ziyaretçi göndermeyeyim” Tabi ki ben bu olayı en basit anlatım ile sizlere izah etmeye çalıştım, İngilizce terimler falan da kullanmadım. Sitenizin kelime bazında üst sıralarda yer alabilmesinin en önemli etkenlerinden birisi bence budur. Bunu farklı kelime gurupları için de söylemek mümkün. Yani, “magazin” araması yapıp girdiği siteden çıkıp hemen aynı kelime ile arama yapması eksi puan olarak sitelerin hanesine yazılıyor.

Google sitenizde ki bir sayfayı ummadığınız anda getirip 1. sayfaya koyar ve izlemeye alır. Eğer bu dediğim sistemde aksaklık görürse alır o sayfayı ucra bir köşeye atar, kimsede bulamaz.

Bunun için ne yapmak lazım derseniz? bence her şeyden önce sitenizde online bir kadro bulundurmanız lazım. 7/24 siteyle ilgilenen en azından bir 15-20 kişi olmalı ki, web sitenize gelen ziyaretçiler biraz vakit geçirmeli ve sitenizden çıkıp tekrar sohbet kelimesi ile başka yere gönderilmemeli.  Bu işin bence en püf noktası buradan geçiyor, diğer seo kriterlerini göz ardı etmeden bu yönde çalışmalar yapmak gerekli diye düşünüyorum.

Konu üstünde uzman bir kişi değilim, kimseleri de yanlış bilgilendirmek istemem. Bu sistem üzerinde düşünmenizi, kafanıza yatarsa çalışmalarınızı da bu yönde değerlendirebilirsiniz diye bu yazıyı yazdım, umarım işinize yar.

1 yorum

  1. Çok faydalı bir bilgi ve anlatım olmuş. Google algoritması. sitede kalma süresini çok dikkate alıyor. Teşşekürler anlatımınız için.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.