Sıvı sogutmalı cep telefonu geliyor

           

sıvı-sogutmalı-cep-teliYüksek çözünürlüklü ekrana ve bol çekirdekli işlemciye sahip çağdaş akıllı telefonlardan birisine sahipseniz, özellikle de oyun oynamak gibi telefonu zorlayan uygulamaları çalıştırdıkça tasarıma baglı olarak aygıtın sağının ve solunun ısındığına sizde şahit olmuşsunuzdur. Neticede mobil cihazlardaki işlemcilerin neredeyse masaüstü bilgisayarlarla yarışacak saat hızları olmasına rağmen sogutma pervanesi gibi aksesuarlardan yoksunlar ve fazla ısıyı etrafa dağıtarak soğumaya çalışıyorlar.

 NEC, bu sorunu çözmek için NEC Medias X06Eadını verdiği modelde farklı bir yola gitmiş ve aygıta sıvı tabanlı soğutma eklemiş. 1,7 GHz dört çekirdekli işlemcisi olan bu modelde ekranın arka tarafına yerleştirilen ve içinde sıvı akışı olan küçük borular, işlemcide biriken ısıyı alarak  buharlaşma ve yoğunlaşma tekniğiyle dağıtma görevini üstleniyor.

Aslında piyasanın geneline baktığınızda bu özellikler  sıvı soğutmayı gerektirecek kadar yüksek değil, ama üreticiler gelecek nesil cihazları dahada hızlandırmak istiyorlarsa ilerde NEC‘in tasarımına benzer adımlar atmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.