Regaip Kandili- kandil mesajları

           
Regaip Kandili

Regaip Kandili

Mübarek üç aylar içerisinde yer alan Regaip kandili 1 Mayıs Perşembe gecesi bütün Müslüman alemince ibadet edilerek kutlanacak. Her yıl Recep ayının ilk perşembe gecesi Regaip kandili olarak kutlanır. Regaip kelimesinin anlamı, “pek çok ihsan” dır. Bu mübarek gece de ibadet edilir, Allah’a dualar edilir.

Regaip kandili nedir?

İslam dinine göre her cuma günü perşembe gecesinden başlar ve dinen çok mübarek bir gündür. Cuma gününü ibadetle geçirmemiz yönünde çok büyük sevaplar kazanırız. Yine dinimizce çok önemli günler vardır bunlardan birisi de Recep ayının ilk cumasıdır. Perşembe gecesi başlar ve bütün günahların affedilebileceği müjdesi bu gün için verilmiştir. Recep ayının ilk cuma gecesine Regaip kandili denilmektedir. Regaip kelimesi Arapça bir kelimedir. Reğa-be, ifade olarak her hangi bir şeyi çok istemek, arzu etmek onu elde edebilmek için çaba sarf etmek anlamına gelmektedir.  “Reğib” kelimesi de, “reğabe”‘den türemiş  bir isimdir ve  kendisine rağbet  edilen,  arzulanan, talep edilen şey demektir.  Kelime anlamı olarak regaib, “çokça rağbet  edilen,  nefis,  kıymetli,  değerli, ihsan”  manalarına gelmektedir.  Bu geceyi  ibadetle ihya etmenin  sevabı  pek çoktur.

Regaip Kandil Namazı nasıl kılınır?

Niyet alınır, namaza başlanır. Namazın her rek’atın da Fatiha’dan sonra üç Kadir suresi, on iki adet de ihlas suresi okunur. Her iki rek’at da bir selam verilir. On iki rek’at tamamlandıktan sonra selam verilir ve yerinden kalkmadan 70 kere “Allahumme  salli ala Muhammedinin nebiyyil  ummiyyi ve  ala  alihi” söylenir ve secdeye varılır.  Secde de yine 70 kez “subbuhun  kuddusun  Rabb-ul  melaiketi  verruhi” söylenir. Bundan sonra secdeden kalkılır ve ettahiyyatta oturulur. Daha sonra yine 70 kez “subbuhun kuddusun  rabbul  melaiketi  verruhi” söylendikten sonra, Allah’ dualar edilir, sağlık sıhhat afiyet istenir. İstediğimiz bir şeyler var ise dualarla Yüce Rabbimize bildiririz.

Regaip kandil mesajları:

Regaip Kandiliniz mübarek olsun.

Kandiliniz mübarek olsun. Kalbiniz imanla dolsun.

Rabbim her gününü kandillerle aydınlatsın.

Semanın kapılarının sonuna kadar açılıp, rahmetin sağanak sağanak yağdığı  böyle bir gecede  düşen damlaların seni sırılsıklam  etmesi umuduyla,  kandilin mübarek olsun.

Yağmur yüklü  bulutlar  gibi gelen,  eteğindeki  hayır  cevherlerini  başımıza  boşaltan ve  bizlere  mutluluk veren kandilin nuruna  kapılmanız umuduyla. hayırlı kandiller olsun.

Bu gece bin ömürden daha hayırlıdır.  Ellerin açıldığı,  gözlerin dualarla  yaşardığı,  kalplerin  okşandığı Regaib kandilinde bütün insanların  günahlardan arınıp   tövbelerinin  kabul edilmesini Rabbimden niyaz eder,  Allah tüm inananları iman yolundan ayırmasın dilekleriyle, kandiliniz mübarek olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.