Oruç tutmanın faydaları

           
Eyüp Sultan Cami

Eyüp Sultan Cami

“Ey iman edenler! oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı; ta ki korunasınız” (Bakara 183).

Kuran-ı Kerim’de orucun farz kılındığı bu ayetin sonundaki “Ta ki korunasınız” ifadesi oruç tutmanın hikmetine dikkat çekmektedir.

Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur;

“Oruç bir kalkandır, o halde oruçlu kötü söz söylemesin. Kendisi ile çekişip kavga etmek isteyen kimseye iki defa “Ben Oruçluyum” desin. Bir kalkanın sahibini düşmandan koruduğu gibi oruç da aynı şekilde kişiyi kötülüklerden ve günah işlemekten korur. Oruçlu, kötülüğü başlatan kimse olmayacağı gibi, kendisine fena söz söyleyen ve kavga etmek isteyenlerin bu davranışlarına karşılık; “Ben oruçluyum, ben oruçluyum” diyerek nefsine hakim  olacak ve kendisini kavganın içine çekmek isteyenlere uymayacaktır. Böylece oruç bir kalkan gibi kişiyi kötülüklerden korumuş olacaktır.

Oruç, ruhen insana fayda sağladığı gibi bedeni de bir çok kötülükten korur. Orucu layıkıyla tutan kimse, gıybet etmez, başkaları için kötü düşünmez, dedikodudan uzak durur. Ayrıca oruç, sağlığımız içinde çok faydalıdır. 11 ay durmaksızın çalışan organlarımız, bir ay boyunca dinlenmiş olur. Böylece ruhen ve bedenen temizlenmiş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.